struja

Економија

ЕСМ оствари добивка од 41 милион евра за 2022 година

Орце Костов
Државната компанија ЕСМ остварила добивка од 41 милион евра за 2022 година, објави директорот на ЕСМ, Васко Ковачевски кој утрово ја депонирал својата оставка до
Економија

Во јануари целата потрошена струја од домашно производство

А1он
Земјава во јануари годинава вкупно потрошила 709.217 мегават часови електрична енергија, 33,294 милиони нормални кубни метри природен гас, 564.355 тони јаглен и 105.213 тони нафтени
Македонија

Без струја утре делови од општините Бутел и Карпош

А1он
Поради технички зафати во електро-дистрибутивната мрежа, утре без електрична енергија ќе останат дел од корисниците од општините Бутел и Карпош, информираат вечерва од Регионалниот центар
Македонија

Без струја делови од Илинден, Козле, Тафталиџе и Пржино

А1он
Поради планирани технички интервенции во електродистрибутивнта мрежа денеска без електрична енергија ќе останат дел од корисниците во населбите Илинден, Козле, Тафталиџе и два објекти во
Економија

Андонов: 90 проценти од вкупните потреби на струја во февруари се од домашни капацитети

А1он
Во февруари од вкупните домашни потреби од електрична енергија 90,2 проценти се обезбедени од домашните производни капацитети, додека останатите девет проценти се од увоз, информираше
Економија

Бектеши: Нема поевтина струја за водоводните претпријатија што ќе ја покачат цената на водата

Орце Костов
Општините побарале од министерството за економија да продолжат мерките за купување на субвенционирана струја од ЕСМ Продажба за локалните претпријатија за водоснабдување и за основните
Економија

РКЕ: Во првите два месеци од годинава во државата има нови 88 фотонапонски електроцентрали

А1он
Во првите два месеци од годинава во државата има нови 88 фотонапонски електроцентрали со моќност од 29 MW за производство на електрична енергија од обновливи
Економија

Бектеши: Има можност да се врати дневната евтина тарифа на струјата, од март повисоки плати

А1он
Министерот за економија Крешник Бектеши денеска рече дека има можност да се врати дневната евтината тарифа на струјата. Како што истакна Бектеши во обраќањето на
Економија

Пекарите не го поевтинија лебот, Бектеши и предложи на Владата да им се укине субвенционираната струја

Орце Костов
Министерството за економија испрати предлог-одлука до Владата за укинување на мерката за субвенционирана електрична енергија на компаниите од прехранбената индустрија. Според анализите на Министерството за