gruzija

Свет

Грузија нема да го признае референдумот за соединување на Јужна Осетија со Русија

А1он
Грузија нема да ги признае резултатите од референдумот во Јужна Осетија за соединување на отцепениот регион кон Русија, изјави денеска претседателот на грузиската владејачка партија
Свет

Поранешниот грузиски претседател Саакашвили од затвор пренесен во болница

А1он
Поранешниот грузиски претседател Михаил Саакашвили денеска е однесен на лекување во приватна болница поради влошена здравствена состојба по два периода на штрајк со глад во
Свет

Грузија и Молдавија ги добија прашалниците за членство во ЕУ

А1он
Грузија и Молдавија ги добија прашалниците за пристапување во Европската унија, што претставува важен момент со кој се означува почеток на долгиот процес до полноправно
Свет

За Грузија е неприфатлив референдум во Јужна Осетија за присоединување со Русија

А1он
Разговорите за референдум во грузискиот отцепен регион Јужна Осетија за приклучување кон Русија се неприфатливи, изјави денеска грузискиот министер за надворешни работи Давид Залкалијани. Неговата
Свет

ЕУ одобри да се разгледаат кандидатурите за членство на Украина, Молдавија и Грузија

А1он
Амбасадорите на земјите членки на ЕУ попладнево постигнаа договор по барањата на овие три земји да поднесат апликација за членство во ЕУ, а сега Комисијата
Свет

Саакашвили повторно почнува штрајк со глад поради условите во затворот

А1он
Поранешниот грузиски претседател Михаил Саакашвили, во моментов лидер на грузиската опозиција, денеска изјави дека повторно почнува штрајк со глад, во знак на протест против условите
Свет

Грузија ги прогласи за неработни деновите од 1 до 10 јануари поради коронавирусот

А1он
Грузискиот Совет за борба против коронавирусот денеска ги прогласи деновите од 1 до 10 јануари за неработни во земјата поради пандемијата на Ковид-19. – Мерката
Свет

Саакашвили ќе биде прегледан од психијатар, вели член на лекарската комисија на грузискиот Народен правобранител

А1он
Тбилиси, 11 декември 2021 (МИА) – Поранешниот грузиски претседател Михаил Саакашвили, кој штрајкуваше со глад в затвор повеќе од седум недели, ќе биде прегледан од