kosarka spanija

Спорт

Шпанија со проверени кошаркари гостува во Скопје

А1он
Селекторот на светскиот првак Шпанија, Серџо Скариоло, го објави потесниот список со 16 кошаркари за гостувањето идниот петок во Скопје во рамки на мундијалските квалификации.
Спорт

Џикиќ доби отказ во Естудијантес

А1он
Поранешниот селектор на македонската кошаркарска репрезентација, Александар Џикиќ не е повеќе тренер на Естудијантес, соопшти шпанскиот клуб од Мадрид. „Благодарност до српскиот тренер за соработката
Спорт

Историска шампионска титула за кошаркарите на Валенсија

А1он
За прв пат во клупската историја екипата на Валенсија го освои шампионскиот трофеј во најквалитетната шпанска кошаркарска лига. Валенсија синоќа во четвртиот дуел од финалната