sovet za bezbednost

Свет

Советот за безбедност со резолуција бара прекин на огнот во сите воени зони за време на пандемијата

А1он
Советот за безбедност на ОН гласаше за резолуција во која се повикува на прекин на огнот во сите воени зони за време на пандемијата и
Свет

Помпео го повика Советот на безбедност да го продолжи ембаргото на оружје на Иран

А1он
Нарекувајќи го Иран „најбрутален терористички режим“ во светот, државниот секретар на САД, Мајк Помпео, денеска го повика Советот за безбедност при Обединетите нации да го
Македонија

Советот за безбедност утре ќе одлучува за евентуално продолжување на вонредната состојба

А1он
Советот за безбедност утре на пладне ќе одржи седница во Кабинетот на претседателот „Вила Водно“, на која ќе се одлучува за евентуалното продолжување на вонредната
Македонија

Филипче: ВМРО-ДПМНЕ манипулира со бројките за смртност од коронавирусот

А1он
Министерот за здравство, Венко Филипче, објави графикони на кои е претставен процентот на смртност од коронавирусот во светот и кај нас. „ВМРО-ДПМНЕ прави сериозна манипулација
Македонија

Седница на Советот за безбедност, ќе се расправа за продолжување на вонредната состојба

А1он
Вонредната состојба што ја прогласи претседателот Стево Пендаровски на 16 април истекува утре. Денеска треба да се одржи седница на Советот на безбедност на која
Македонија

Идната недела ќе има лидерска, состанок на Советот за безбедност и одлука за вонредна состојба

Лидерската средба и состанокот на Советот за безбедност ќе се одржат идната недела во Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски, но точниот датум и натаму не
Македонија

Советот за безбедност ќе одлучува за продолжување на вонредната состојба

А1он
Советот за безбедност на Република Северна Македонија денеска ќе одржи седница на која се очекува да расправа и донесе одлука за продолжување на вонредната состојба
Македонија

(ВИДЕО) Почна седницата на Советот за безбедност

А1он
Во кабинетот на претседателот Стево Пендаровски почна седница на Советот за безбедност на Република Северна Македонија. На седницата, како што соопшти кабинетот на шефот на
Македонија

Пендаровски: Во ваква ситуација невозможно е да организирате избори кои ќе бидат третирани како легитимни

Кристијан Ландов
Поголем број од граѓаните нема да ги третираат изборите како легитимни, смета претседателот Стево Пендаровски за евентуалното одржување на превремените парламентари избори на 12 април.