un

Свет

Полјански: Труењето со осиромашен ураниум ќе прогонува 60 идни генерации на Балканот

А1он
Заменик постојаниот претставник на Русија во ОН, Дмитриј Полјански изјави дека фактот што Советот за безбедност на ОН не ја стави на дневен ред годишнината
Свет

Совет за безбедност: САД повторно стави вето на резолуцијата за прекин на огнот во Газа

А1он
Соединетите Држави денеска повторно ставија вето на предложената резолуција на Советот за безбедност на Обединетите нации за итен прекин на огнот во Појасот Газа, третпат
Свет

Гутереш: Русија да го почитува територијалниот интегритет на Украина

А1он
Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш се надева дека меѓународната заедница може да помогне во решавањето на тензиите меѓу Русија и Украина поради Керченскиот Теснец.
Свет

41 припадник на мисијата на ОН осомничени за силување во ЦАР

А1он
Истрагата на Обединетите нации покажа дека 41 припадник на мисијата на Обединетите нации во Централноафриканската република се осомничени за сексуални напади во периодот од 2014
Македонија

ОН загрижени за содржината на снимените разговори кои ги објави опозицијата

А1он
Портпаролката на високиот комесар за човекови права на Обединетите нации, Сесил Поули, денеска, го пренесе ставот за политичката ситуација во Македонија. „Длабоко сме загрижени за