palestina

Свет

Абас: Израел е одговорен за смртта на новинарката Абу Алкех

А1он
Палестинскиот претседател Махмуд Абас денеска изјави дека израелските власти се „апсолутно одговорни“ за убиството на искусната новинарка на Ал Џезира, Ширин Абу Алкех за време
Свет

Палестинската управа одби заедничка истрага со Израелците за убиството на новинарката на „Ал Џезира“

А1он
Палестинските власти денеска објавија дека го одбиле барањето на Израел за заедничка истрага за смртта на новинарката на „Ал Џезира“, Ширин Абу Аклех. Израел повика
Свет

ОН: Убиството на палестинската новинарка е потенцијално воено злосторство

А1он
Убиството на истакнатата палестинска новинарка Ширин Абу Аклех е „потенцијално воено злосторство“, изјави вчера специјалната известувачка на ОН за Палестина, Франческа Албанезе. Албанезе во интервју
Свет

Израел ги уапси двајцата Палестинци, кои со секири убија тројца Евреи во градот Елад

А1он
Двајцата Палестинци, кои беа осомничени за убиството на тројца Израелци во напад со секира во централниот израелски град Елад, се уапсени денеска по повеќе од
Свет

Најмалку 12 Палестинци повредени во судири со израелската полиција во Ал Акса

А1он
Најмалку 12 Палестинци се повредени денеска во судири со израелската полиција во комплексот на џамијата Ал Акса во Ерусалим, соопшти палестинската Црвена полумесечина. Израелската полиција
Свет

ОН се длабоко загрижени поради насилството меѓу Израел и Палестинците

А1он
Обединетите нации изразија „длабока загриженост“ поради ескалацијата на насилството меѓу Израел и Палестинците откако денеска повторно избија судири во областа на џамијата Ал Акса во
Свет

Најмалку 27 Палестинци се ранети во судири со полицијата во близина на Ал Акса

А1он
Најмалку 27 Палестинци се ранети во денешните судири меѓу израелските полициски сили и Палестинците во близина на џамијата Ал Акса во Ерусалим, соопшти палестинската Црвена
Свет

Најмалку осум Палестинци повредени при судир со израелските војници во Западен Брег

А1он
Најмалку осум Палестинци се повредени во денешниот судир со израелските војници во селото Бурка, Западен Брег. Судирот се случи додека илјадници Израелци маршираа кон разурнатата