palestina

Свет

Околу 270 Палестинци повредени во судирите со израелската армија

А1он
Во текот на вчерашните протести во Западен Брег поради израелската колонизација повредени се околу 270 Палестинци. Најмногу повредени се во Беита, во близина на Наблус,
Свет

Палестинското раководство смета дека изјавите на премиерот Бенет за Ал Акса поттикнуваат опасен верски судир

А1он
Палестинското претседателство денеска излезе со осуда на изјавите на израелскиот премиер Нафтали Бенет во врска со џамијата Ал-Акса, соопштувајќи дека тие „поттикнуваат опасен верски конфликт“.
Свет

Десетици еврејски екстремисти упаднаа во комплексот на џамијата Ал-Акса во Ерусалим

А1он
122 еврејски доселеници провалиле во комплексот Ал-Акса во источен Ерусалим, упаѓајќи преку влезот што го чувала израелската полиција, .пренесе агенцијата Анадолија. Во комплексот во Стариот
Свет

ВИДЕО: Погребот на познат палестински активист се претвори во протест против претседателот Абас

А1он
За време на закопот на познат активист, противник на палестинските лидери, кој почина за време на апсење, илјадници Палестинци денеска повторно побараа палестинскиот претседател Махмуд
Свет

Палестина не ја сака израелската донација вакцини против Ковид-19

А1он
Палестинските власти го откажаа договорот со кој Израел требаше да донира најмалку еден милион вакцина против Ковид-19. Објаснувањето е дека вакцините „Фајзер“ планирани за донацијата
Свет

ВИДЕО: Повторно камења и гумени куршуми во Ерусалим, десетици Палестинци повредени и уапсени

А1он
Деветмина Палестинци се денеска повредени, а уште најмалку десетмина се уапсени, по судирите со израелската полиција во источниот дел на Ерусалим, најсилните . Околу илјада
Свет

Израел ќе и даде на Палестинската управа 1,2 милиони дози вакцини „Фајзер“

А1он
Израел ќе им даде 1,2 милиони дози вакцини Фајзер против коронавирусот на палестинските власти во наредните денови, одлучи новиот израелски министер за здравство, Никан Хоровиц.
Свет

(ВИДЕО) „Смрт за Арапите“: Израелски екстремни десничари маршираа низ Источен Ерусалим

А1он
Повеќе од илјада Израелци-радикални националисти, под будното око на силни полициски сили, вечерва маршираа на парада во Источен Ерусалим на повик на крајната десница, што
Свет

Израелската војска уби 15-годишно палестинско момче на Западниот Брег

А1он
Палестинското министерство за здравство соопшти дека израелските војници денеска со истрели од огнено оружје убиле Палестинец-тинејџер во окупираниот дел на Западниот Брег, јавуваат медиумите. Попладнето