palestina

Свет

ВИДЕО: Повторно камења и гумени куршуми во Ерусалим, десетици Палестинци повредени и уапсени

А1он
Деветмина Палестинци се денеска повредени, а уште најмалку десетмина се уапсени, по судирите со израелската полиција во источниот дел на Ерусалим, најсилните . Околу илјада
Свет

Израел ќе и даде на Палестинската управа 1,2 милиони дози вакцини „Фајзер“

А1он
Израел ќе им даде 1,2 милиони дози вакцини Фајзер против коронавирусот на палестинските власти во наредните денови, одлучи новиот израелски министер за здравство, Никан Хоровиц.
Свет

(ВИДЕО) „Смрт за Арапите“: Израелски екстремни десничари маршираа низ Источен Ерусалим

А1он
Повеќе од илјада Израелци-радикални националисти, под будното око на силни полициски сили, вечерва маршираа на парада во Источен Ерусалим на повик на крајната десница, што
Свет

Израелската војска уби 15-годишно палестинско момче на Западниот Брег

А1он
Палестинското министерство за здравство соопшти дека израелските војници денеска со истрели од огнено оружје убиле Палестинец-тинејџер во окупираниот дел на Западниот Брег, јавуваат медиумите. Попладнето
Свет

Палестинците од новата израелска Влада не очекуваат промена на политиката

А1он
Палестинците од окупираната Газа и Западниот брег денеска во голема мера ја исклучуваат можноста дека ќе почувствуваат било каква промена во израелското владеење, изјавувајќи дека
Свет

СЗО: Околу 200.000 Палестинци имаат потреба од хуманитарна помош

А1он
СЗО предупреди на „зачудувачки хуманитарни потреби“ за окупираните палестински територии по последните напади, додека Црвениот крст повика да се соберат 16 милиони долари помош. Официјални
Свет

Првиот човек на Црвениот крст ги повика Израел и Хамас да го запрат насилството

А1он
Шефот на Меѓународниот одбор на Црвениот крст, Роберт Мардини ги повика денеска Израел и Палестинците да најдат политичко решение со цел да се спречи насилството,
Свет

Најстариот израелски весник објави фото од убиените палестински деца

А1он
На насловната страница на дневниот весник Харец, најстар во Израел, беа објавени фотографии од 67 палестински деца и тинејџери кои ги загубија своите животи во