zapaden breg

Свет

Израелските сили убиле двајца Палестиници во судир на Западниот брег

А1он
Израелската армија и специјалните сили денеска водеа повеќечасовна борба со вооружени Палестинци на окупираниот Западен Брег, соопшти израелската полиција, а во конфликтот загинаа најмалку двајца
Свет

Конфликт меѓу израелски војници и Палестинци на светилиште на Западниот Брег

А1он
Вооружени Палестинци пукале денеска на еврејски верници во светилиште на Западниот Брег и раниле офицери и двајца цивили, соопшти израелската војска. Според палестинската новинска агенција
Свет

На Западниот брег убиена новинарка на Ал Џезира

А1он
Израелските сили на окупираниот Западен Брег ја убиле новинарката на Ал Џезира, Ширин Абу Аклех, соопшти палестинското Министерство за здравство. Новинарката била убиена додека известувала
Свет

Абас: Израел има една година да се повлече од окупираните територии

А1он
Палестинскиот претседател Махмуд Абас даде рок од една година за Израел да се повлече од окупираните палестински територии, во спротивно палестинската власт повеќе нема да
Свет

Околу 270 Палестинци повредени во судирите со израелската армија

А1он
Во текот на вчерашните протести во Западен Брег поради израелската колонизација повредени се околу 270 Палестинци. Најмногу повредени се во Беита, во близина на Наблус,
Свет

Властите во Британија: Анексија на Западниот Брег не поддржуваме

А1он
Велика Британија нема да ја поддржи израелската анексија на делови од Западниот Брег, затоа што тоа ќе го отежне постигнувањето мировно решение со Палестинците, изјави
Свет

Израелските власти бараат од банките на Западниот брег затворање на сметките на семејствата на палестинските затвореници

А1он
Официјални палестински претставници соопштија дека Израел ги присилува банките на окупираниот Западен Брег да ги затворат сметките на семејствата на затворениците во израелските затвори, со