vasilij nebenzja

Свет

Небензја: Русија ќе бара меѓународно признавање на нацистичките злосторства во СССР

А1он
Русија ќе бара официјално меѓународно признавање на вистинската природа на злосторствата на нацистичка Германија против народите на СССР, изјави денеска постојаниот претставник на Русија во
Свет

Небензја: Усвојувањето на резолуцијата за Сребреница не придонесува за помирување, туку за поделби

А1он
Постојаниот претставник на Русија во Обединетите нации Василиј Небензја денеска изјави дека усвојувањето на резолуцијата за Сребреница доведе до поделби во Генералното собрание на ОН
Свет

Небензја: Меѓународниот кривичен суд е марионетско тело кое отворено им служи на интересите на Западот

А1он
Претставникот на Руската Федерација во ОН Василиј Небензја денеска изјави дека Меѓународниот кривичен суд (МКС) е марионетско тело кое отворено им служи на интересите на
Свет

Небензја: Украина сè уште може да се зачува, во некоја форма, ако тоа го сака Западот

А1он
Постојаниот претставник на Русија во Обединетите нации, Василиј Небензја, на почетокот на седницата на Советот за безбедност за Украина изјави дека нема намера да ги
Свет

Небензја: Америка напиша уште една црна страница во историјата на Советот за безбедност

А1он
Рускиот амбасадор во Обединетите нации, Василиј Небензја, денеска изјави дека американското вето на резолуцијата за прекин на огнот во Газа претставува „уште една црна страница
Свет

Русија во ОН: Итно прекинување на насилството врз цивилите на Блискиот Исток

А1он
Русија повикува на итен прекин на насилството врз цивилите на Блискиот Исток, без разлика каде живеат. Ова го изјави постојаниот претставник на Русија во ОН
Свет

Небензја: Театарот во Мариупол беше нападнат од украинските националисти

А1он
Рускиот амбасадор Василиј Небензја пред Советот за безбедност на Обедиенти нации изјави дека нападот врз театарот во Мариупол е дело на украинските националисти и дека
Свет

Небензја: Безбедноста на нуклеарната централа Запорожје не е загрозена

А1он
Безбедноста на енергетските блокови на нуклеарката во Запорожје на ниту еден начин не е загрозена, изјави денеска рускиот амбасадор во ОН, Василиј Небензја. – Според