deca

Свет

Америка до Израел: Ако е вистина дека се убиени 14 деца, тие не се терористи

Орце Костов
Соединетите Држави повикаа на истрага за смртоносниот израелски воздушен напад врз училиште управувано од Агенцијата на ОН за палестински бегалци (УНРВА) во централна Газа и
Македонија

Повредени две деца на велосипед во Скопје – ги удрил со автомобил 20 годишник

Двајца малолетници се повредни кога возејќи се на велосипед во нив удрил 20 годишник со автомобил. „ На 29.05.2024 во 15.45 часот во СВР Скопје
Регион

Една година од масакрот во Рибникар: „Ме смируваа врисоците на децата“, рекло момчето кое уби девет ученици и наставник

А1он
Помина точно една година од масовното убиство што го изврши тринаесетгодишниот К.К., кој застрела девет свои врсници и училишен чувар во едно белградско училиште, а
Македонија

Татко ги терал децата да питачат, а парите ги трошел во казино – доби пријава

Анита Петровска Рајковиќ
Татко од Чашка ги запоставил двете деца и ги терал да питачат. Ги носел дури и до Скопје и Велес за да бараат пари кои
Македонија

Ваучери од 50 евра за наставничките, за родителите срамно е децата да им носат цвеќе

Орце Костов
Осми Март, Меѓународниот ден на жената во Македонија во последните десетина години доби друга димензија и благодарение на родителите и нивната меѓусебна комуникација стана натпревар
Македонија

Инспекторатот ќе забрани невакцинирани деца во градинките кога ќе добие одлука од министерот

Орце Костов
Од самиот старт на епидемијата контрола врз вакциналните статуси на децата врши Министрерството за труд и социјална политика, а Државниот санитарен здравствен инспекторат нема надлежност
Регион

Група деца се затруле со чист алкохол во Белградски клуб: Последиците може да бидат страшни

А1он
За Денот на вљубените во клуб во Белград бил послужен чист алкохол, етил етанол, познат како шпиритус. За него се вели и дека е апсолутен
Македонија

Пријавен обид за грабнување деца од училиште во Карбинци

Анита Петровска Рајковиќ
Обид за киднапирање на деца во основно училиште во Карбинци, бил пријавен од ученици денеска. Според информациите, машко лице со возило со скопски таблички дошло
Македонија

Родители бараат да се постават камери во градинка во Дебар: Сакаме да знаеме како ни се третираат децата

Орце Костов
Група родители, чии деца се згрижени во дебарската градинка „Брешија“ повеле иницијатива за поставување камери, односно видеонадзор внатре во просториите на објектот. Дека постои ваква
Македонија

„Децата го преземаат Собранието“ по повод Светскиот ден на детето

А1он
На Светскиот ден на детето, УНИЦЕФ и Собранието на Северна Македонија организираа настан насловен “Децата го преземаат Собранието“ на кој децата и младите пред народните