deca

Свет

Тинејџери си ги тужат родителите затоа што не ги пуштаат да се вакцинираат

А1он
17-годишно момче од Италија ангажирало адвокат за да ги принуди своите родители да му дозволат да се вакцинира против коронавирусот, јавува агенцијата АНСА. Тинејџерот од
Македонија

Филипче: И децата без здравствено осигурување или матичен лекар ќе може да се вакцинираат

А1он
Министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук-профил објави дека родителите или старателите доколку наидат на потешкотии при пријавување на своето дете за вакцинација на
Македонија

Болните деца во Гевгелија се негативни на Ковид-19, ќе се испитува што ја предизвикало инфекцијата

А1он
Тим од Клиниката за детски болести од Скопје денеска во Гевгелија заедно со тамошните лекари во Општата болница ќе испитуваат од каква респираторна инфекција заболеле
Македонија

Педесет деца и бебиња од Гевгелија заболеле од мистериозна респираторна инфекција

А1он
Министерството за здравство ја информира јавноста дека изминатиов месец во болницата во Гевгелија, лекарска помош побарале 50 деца и бебиња со симптоми за респираторни инфекции,
Свет

Милиони деца во светот се загрозени, не можат да примат редовни вакцини поради пандемијата

А1он
Милиони деца во светот, чија имунизација беше прекината поради пандемијата со Ковид-19, особено оние од Африка, се изложени на ризик од разболување со сипаници, детска
Свет

Секое трето дете во Германија има проблем со менталното здравје поради пандемијата

А1он
Експертите за ментално здравје на децата во Германија изразија зголемена загриженост во врска со затворањето на училиштата и ограничувањата што го влошуваат стресот на пандемијата
Свет

Тедрос: Поради пандемијата зголемен бројот на деца кои страдаат од неухранетост

А1он
Генералниот директор на Светската здравствена организација Тедрос Аданом Гебрејесус изјави денеска дека уште 10.000 деца месечно може да починат од неухранетост оваа година како резултат
Магазин

Во Австрија ќе им даваат на децата награди ако излегуваат надвор на прошетки

А1он
Оваа есен, 7.000 ученици од 27 училишта во австрискиот главен град Виена, ќе собираат поени и ќе се натпреваруваат да освојат вредни награди, до кои
Регион

Родители од Албанија си ги носат децата во Италија и таму ги напуштаат

А1он
Албанија останува земјата која има најголем број малолетни имигранти без придружба кои бараат засолниште во Италија, пренесува Ора њуз, повикувајќи се последниот извештај на италијанските