belorusija

Свет

Полска планира оградата од бодликава жица на границата со Белорусија да ја замени со бариера

А1он
Полска планира трајно да ја зајакне границата со Белорусија по зголемениот прилив на мигранти од овој свој сосед, изјави министерот за внатрешни работи Мариуш Камински,
Свет

Литванија и Летонија почнаа да градат ограда на границата со Белорусија

А1он
Литванија и Летонија почнаа со изградба на ограда на границата со Белорусија за да ги спречат илегалните мигранити да влезат во Европска Унија преку нејзините
Свет

Еврокомисијата бара суспензија на договорот за олеснување на визниот режим за Белорусија

А1он
Европската комисија го заострува својот став кон владата на Белорусија, која ја обвинува дека намерно се обидува да создаде бегалска криза на границата со Европската
Свет

Полската Влада побара продолжување на вонредната состојба на границата со Белорусија

А1он
Полската Влада денеска побара од претседателот Анджеј Дуда да го потпише указот за продолжување на вонредната состојба на границата со Белорусија за уште 60 дена
Свет

Полска планира да ја продолжи вонредната состојба на границата со Белорусија

А1он
Полскиот министер за внатрешни работи и администрација Мариуш Камињски најави дека Владата ќе ја продолжи вонредната состојба поради зголемениот бран бегалци, која е на сила
Свет

ОН: Ужасни услови за мигрантите на границата меѓу Полска и Белорусија

А1он
Обединетите нации денеска соопштија дека се „длабоко загрижени поради ужасните услови“ со кои се соочуваат мигрантите на границата меѓу Полска и Белорусија. Меѓутоа, полскиот премиер
Свет

ВИДЕО: Белоруската опозициска лидерка Марија Колесникова осудена на 11 години затвор

А1он
Судот во Белорусија денеска ги осуди водечките опозициски активисти на 10 и 11 години затвор. Лидерката на протестите минатата година против претседателот Лукашенко, Марија Колесникова,
Свет

Полска прогласи вонредна состојба на границата со Белорусија

А1он
Полскиот претседател Анджеј Дуда прогласи вонредна состојба во делови од двата региона кои граничат со Белорусија, изјави денеска неговиот портпарол, како одговор на големиот прилив
Свет

Лукашенко: Русија ќе ни испрати авиони, хеликоптери, противвоздушни системи

А1он
Русија наскоро ќе достави „десетици“ авиони, хеликоптери и противвоздушни системи – најверојатно С-400, во Белорусија, изјави денеска белорускиот претседател Александар Лукашенко на прес-конференција, објави руската
Свет

Главната опозиционерка во Белорусија се соочува со 12 години затвор

А1он
Белоруското обвинителство побара 12 години затвор за Марија Колесникова, една од главните лидери на опозициското движење во земјата, објави Еуроњус. Таа е обвинета за заговор