belorusija

Свет

Развивме белоруска вакцина против коронавирусот, се пофали Лукашенко

А1он
Белорускиот претседател Александар Лукашенко денеска изјави дека земјата има развиено своја вакцина против коронавирусот. – Вчера ја добивме нашата вакцина во епрувета – белоруска. Друга,
Свет

Осомничениот Зенкович во целост ја признал вината околу атентатот врз Лукашенко, Белата куќа демантира вмешаност

А1он
Адвокатот Јури Зенкович, кој е уапсен под сомнение дека подготвувал атентат врз белорускиот претседател Александар Лукашенко и дека подготвувал државен удар, во исказ во истрагата
Свет

Лукашенко тврди дека спречил обид за државен удар, наводно планиран од САД

А1он
Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави дека го спречил обидот за државен удар и обидот за атентат врз него и неговото семејство, кои ги планирале САД
Свет

Кравчук: Украина е непријател на Русија, а Белорусија е нејзиниот лакеј

А1он
Поранешниот украински претседател, Леонид Кравчук, денеска изјави дека во моментов неговата земја е непријател на Русија, а Белорусија е нејзиниот лакеј. Кравчук оценката ја даде
Свет

Белорусија почна со масовно производство на „Спутник V“

А1он
Белорусија објави дека започна со масовно производство на руската вакцина „Спутник V“. Белоруската државна фармацевтска компанија „Белмедпрепарати“ ќе произведува до 500.000 дози од таа вакцина
Свет

Лукашенко: Белорусија нема пријатели; Кремљ одговара – ние сме браќа

А1он
Белорускиот претседател Александар Лукашенко оцени дека Белорусија нема пријатели во светот. – Обрнете внимание на мојата фраза: немаме пријатели во светот, беше цитиран шефот на
Свет

Лукашенко му ја предаде функцијата шеф на Белорускиот олимписки комитет на синот, МОК не признава

А1он
Меѓународниот олимписки комитет (МОК) одби да го признае изборот на синот на претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, Виктор, за прв човек на Белорускиот олимписки комитет
Свет

Синот на Лукашенко избран за претседател на Олимпискиот комитет

А1он
Синот на белорускиот претседател Александар Лукашенко, Виктор Лукашенко денеска е избран за претседател на Олимпискиот комитет на земјата, иако Меѓународниот олимписки комитет (МОК) ги суспендираше
Свет

Идниот месец почнува производството на руската вакцина во Белорусија

А1он
Белорусија ќе започне со производство на руската вакцина против коронавирус Спутник V во март, а месечниот обем на производство ќе достигне околу 500.000 дози, изјави
Свет

Белорусија: Претреси во простории на новинари, синдикалци и други активисти

А1он
Во просториите на дваесетина новинари, активисти за одбрана на човековите и синдикални права во Белорусија, денеска се извршени претреси како дел од истрагата за протестното