belorusija

Свет

Белорусија: Во интервју, притворениот опозициски блогер го фали Лукашенко, родителите веруваат дека бил принуден

А1он
Во Белорусија, државната телевизија по првпат емитуваше долго интервју со затворениот владин критичар, младиот блогер Роман Протасевич, јави ДПА. Во интервјуто за радиодифузерот ОНТ, што
Свет

Уапсениот белоруски новинар во снимена изјава вели дека нема корист од протестите во земјата

А1он
Белорускиот новинар Роман Проташевич, кој беше уапсен во мај откако авионот на „Рајанер“ со кој леташе за Вилнус принудно беше приземјен во Минск, во снимен
Свет

ОБСЕ бара ослободување на притворените новинари во Белорусија

А1он
Претставничката на ОБСЕ за слобода на медиумите, Тереза ​​Рибеиро ги повика белоруските власти веднаш да ги ослободат сите приведени новинари и вработени во медиумите во
Свет

Европа и формално ќе забрани прелети над Белорусија

А1он
Европската агенција за безбедност на воздушниот сообраќај (ЕАСА) денеска повторно издаде насоки за користење на воздушниот простор на Белорусија, апелирајќи до земјите-членки на ЕАСА формално
Свет

Уредничка на белоруски медиум обвинета за затајување данок

А1он
Главната уредничка на независниот белоруски медиум TUT.BY, Марина Золотова е обвинета за затајување данок, соопшти медиумот, наведувајќи дека тоа е измислица во рамките на репресивната
Свет

НАТО нема да ги пушта секаде припадниците на белоруската мисија во Алијансата

А1он
На персоналот на белоруската дипломатска мисија во НАТО ќе му биде ограничен пристапот до седиштето на Алијансата, изјави денеска генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.
Свет

САД заедно со ЕУ подготвуваат санкции против клучни членови на белоруската Влада

А1он
САД, заедно со Европската унија, подготвуваат санкции против клучните членови на белоруската влада по присилното приземјување на лет на Рајанер на 23 мај и апсење
Свет

Пред средбата со Путин, Лукашенко го обвини Западот дека сака да ја дестабилизира Белорусија

А1он
Белорускиот претседател, Александар Лукашенко, денеска пред разговорите со рускиот претседател, Владимир Путин, во Сочи, го обвини Западот дека сака да ја дестабилизира негобата земја, кон
Свет

Белоруските новинари се во катастрофална ситуација, предупредуваат Репортери без граници

А1он
Новинарите во Белорусија се соочени со „катастрофална ситуација“, изјави денеска во Вилнус генералниот секретар на организацијата Репортери без граници (РСФ), Кристоф Делоар. Тој по средбата