lukasenko

Свет

Се шират теории за ненадејната смрт на белорускиот министер: „Тој беше отруен, Лукашенко е во паника“

А1он
Министерот за надворешни работи на Белорусија Владимир Макеи ненадејно почина пред два дена на 64-годишна возраст, јави државната новинска агенција Белта. На почетокот на минатата
Свет

Извештај: Кремљ заговара радикално сценарио за ликвидација на Лукашенко

А1он
Руското воено разузнавање (ГРУ) бара сценарио во кое белорускиот диктатор Александар Лукашенко ќе биде отстранет од функција, ликвидиран или инсценирано убиство, и неговата должност предадена
Свет

Лукашенко: Украина мора да се согласи на примирје или ќе биде целосно уништена

А1он
Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко одговараше на прашања на руски новинари на маргините на самитот на Организацијата на Договорот за колективна безбедност (ОДКБ), кој се
Свет

Лукашенко: Ако некој ги нападне Русија и Белорусија, нема само Европа да трепери

А1он
Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко изјави дека во случај на напад од запад или југ, Белорусија ќе одговори заедно со Русија. – Во случај некој
Свет

Лукашенко: Со Русија ќе формираме заедничка група за сателити во вселената, ќе се користат и за воени цели

А1он
Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко изјави дека Белорусија и Русија се договориле да формираат заедничка група сателити во вселената. Меѓу другото, овие сателити ќе се
Свет

ЕУ би можела да воведе нови санкции за Белорусија: Русија мора да биде сè поизолирана

А1он
Чешкиот премиер Петр Фиала, чијашто земја во моментов претседава со Европската унија, по неговото враќање од Киев изјави дека ЕУ може да ја санкционира и
Свет

Аналитичар: Лукашенко е марионета на Путин, ако Путин биде поразен, Лукашенко исто така ќе ја напушти власта

А1он
Шон Бел, пензиониран вице-маршал на британските воздухопловни сили, зборуваше за Sky News, меѓу другото, за вмешаноста на Белорусија во војната во Украина, како и за
Свет

Лукашенко: Подготвени сме да му платиме на Западот, но со нашата валута

А1он
Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави дека неговата земја е подготвена да продолжи да ги исполнува финансиските обврски кон Западот, но во белоруски рубљи. Лукашенко: Белоруссия
Свет

(ВИДЕО) Лукашенко за поскапувањето на кафето во Белорусија: Не го пијам, па жив сум и здрав

А1он
Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко повторно е во центарот на вниманието поради своите изјави. На средбата во Палатата на независноста, тој го коментираше поскапувањето на
Свет

Во Белорусија прогласено високо ниво на опасност од тероризам

А1он
Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко денеска изјави дека во земјата е прогласено високо ниво на опасност од тероризмот. – Во ек на ескалација прогласено е