lukasenko

Свет

Лукашенко: Војна во Европа е можно само доколку Западот ги нападне Белорусија или Русија

А1он
Белорускиот претседател Александар Лукашенко денеска изјави дека смета дека војната во Европа е можна, но само доколку Белорусија или Русија бидат подложени на воена агресија,
Свет

Лукашенко закажа референдум за да може да остане на власт до 2035 година

А1он
Белорускиот претседател Александар Лукашенко за следниот месец свика референдум за уставните амандмани, што би можело да му овозможи дополнително да го зајакне своето владеење и
Свет

Лукашенко: Ниту една војна во минатото не нè одмина, а нема ни сега

А1он
Белорускиот претседател, Александар Лукашенко, денеска изјави дека негова главна задача е да ги заштити Белорусија и нејзините граѓани од војна. На средбата со активисти од
Свет

Лукашенко се закани со прекин на транзитот на гас за Европа

А1он
Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави денеска дека земјата би можела да го прекине транзитот на гас за Европа доколку западните санкции го доведат Минск во
Свет

Лукашенко: САД сакаат да предизвикаат војна

А1он
Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко изјави дека САД, користејќи ги Полска, балтичките земји, Украина, како и мигрантската криза на границата со Белорусија, сакаат да предизвикаат
Свет

Мас: Лукашенко ги користи мигрантите за да изврши притисок врз ЕУ

А1он
Германскиот министер Хајко Мас изјави дека претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, ги користи илегалните мигранти за да изврши притисок врз Европската унија. На состанокот за
Свет

Владата на Лукашенко може да го суспендира договорот со ЕУ

А1он
Владата на претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, денеска соопшти дека би можела да го суспендира договорот со Европската унија за прифаќање бегалци. Лукашенко поднесе до
Свет

Лукашенко: Русија ќе ни испрати авиони, хеликоптери, противвоздушни системи

А1он
Русија наскоро ќе достави „десетици“ авиони, хеликоптери и противвоздушни системи – најверојатно С-400, во Белорусија, изјави денеска белорускиот претседател Александар Лукашенко на прес-конференција, објави руската
Свет

ЕУ не сака да финансира литвански „ѕид“ против Лукашенко иако ситуацијата со мигрантите се усложнува

А1он
Вилнус се потешко успева да ја одбрани границата со Белорусија и поради тоа бројот на мигранти кои преминуваат во Литванија може да биде над 10.000
Свет

Лукашенко: Европјаните може да предизвикаат трета светска војна со нивната хибридна кампања против нас, Русите и Кинезите

А1он
Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, изјави дека Европа, со хибридната војна која ја води против неговата земја, Русија и Кина, ризикува да предизвика нов светски