hokej

Спорт

Кинеската хокеарска репрезентација нема да биде отстранета од Олимпијадата во Пекинг

А1он
Претседателот на Светската хокеарска федерација, Лук Тардиф, изјави дека организацијата нема да ја исклучи кинеската репрезентација од учество на олимпискиот турнир во Пекинг. – За
Спорт

Продолжуваат преговорите меѓу МОК и ИХФ за учество на хокеарите од НХЛ на Олимпијадата 2022

А1он
Меѓународниот олимписки комитет (МОК) и Светската хокеј асоцијација ИИХФ сè уште се во процес на дискусија за учеството на играчите од професионалната НХЛ-лига на Олимписките
Спорт

Играчите во НХЛ ќе бидат подложени на брзи тестови на коронавирус пред натпреварите

А1он
Раководството на најсилната хокеарска лига на светот – НХЛ, одлучи да воведе брзо тестирање на играчи за коронавирус пред натпреварите. Резултатите од тестовите ќе бидат
Спорт

НХЛ и здружението на играчи се согласија за планот за продолжување на сезоната

А1он
Најсилната светска хокеарска лига -НХЛ и Националната асоцијација на играчи на лигата (НХЛПА) постигнаа прелиминарен договор за планот за продолжување на сезоната. Поставени се следните
Спорт

За малолетниците забранет влез на финалните натпревари од хокеарскиот шампионат на Белорусија

А1он
Спортско-забавниот комплекс „Солигорск“, каде ќе се одржат следните натпревари од финалето на првенствотово хокеј на Белорусија помеѓу Шахтјор и Јуност, го ограничи пристапот за лица
Спорт

Белорусија: Претседателот Лукашенко играше хокеј пред полни трибини

А1он
Белорусија е единствена земја во Европа во која се игра фудбал, и покрај пандемијата на коронавирус, а денеска се играа натпревари и во аматерската лига