svajcarija

Свет

Швајцарија го загуби статусот на неутрална држава, тврди Москва

А1он
Официјална Москва го отфрли планот на Киев за тоа Швајцарија да ги застапува интересите на Украина во Русија, наведувајќи дека повеќе не ја смета Швајцарија
Свет

Швајцарија ги советува граѓаните да купуваат свеќи и дрва поради проблем со електроснабдувањето

А1он
Граѓаните на Швајцарија треба да набават свеќи за своите домови за случај на повеќечасовни прекини во испораката на електрична енергија, ја пренесува весникот „Noe Züricher
Свет

Швајцарија ја легализира употребата на канабис за медицински цели

А1он
Швајцарската влада денеска ја легализираше употребата на канабис за медицински цели. Ова ќе им олесни на пациентите да пристапат до канабис, бидејќи властите повеќе не
Свет

Германија и Швајцарија апсеа членови и поддржувачи на „Исламска држава“

А1он
Во заедничка операција во Германија и во Швајцарија беа уапсени наводни членови и поддржувачи на терористичката организација „Исламска држава“. Три лица се приведени синоќа во
Свет

Швајцарија не и дозволи на Данска реекспорт на оружје за Украина

А1он
Швајцарската влада ставила вето на барањето на Данска да испрати оклопни транспортери од швајцарско производство во Украина, повикувајќи се на својата политика на неутралност според
Свет

Швајцарците гласаа за автоматско донирање органи

А1он
Мнозинството гласачи во Швајцарија го поддржаа преминот кон автоматски систем за донирање органи, освен во случаите кога потенцијалниот донатор експлицитно се изјаснил против тоа пред
Економија

Швајцарија му даде уште време на Северен поток 2 за подмирување на финансиите

А1он
Швајцарија на операторот на гасоводот Северен поток 2, што требаше да ги удвои испораките на руски гас во Европа, му го продолжи рокот за подмирување
Свет

Швајцарија „одмрзна“ 3,4 милијарди франци руски имот

А1он
Швајцарската влада објави дека замрзнатиот руски имот во таа земја изнесува 6,3 милијарди швајцарски франци и додава дека земјата „одмрзнала“ вкупно 3,4 милијарди франци привремено