svajcarija

Економија

СНБ потроши рекордни 90 милијарди франци за слабеење на домашната валута

А1он
Швајцарската централна банка (СНБ) во првите шест месеци од годинава потрошила рекордни 90 милијарди франци (83,3 милијарди евра) за интервенции на берзите, со цел да
Свет

Швајцарците го поддржаа купувањето нови борбени авиони

А1он
Швајцарците денеска на референдум го поддржаа планот на владата за купување нови борбени авиони, со изненадувачки тесно мнозинство од 50,1 процент. Британските медиуми пренесуваат дека
Свет

Швајцарците го одбија предлогот на десницата за ограничување на имиграцијата од земјите на ЕУ

А1он
Швајцарските гласачи на денешниот референдум го отфрлија предлогот на десницата да се прекине со слободното движење на работници меѓу Швајцарија и земјите на ЕУ, јави
Свет

Во Лозана 2.500 студенти во карантин поради Ковид-19

А1он
Здравствените власти во Швајцарија одредија карантин за 2.500 студенти на престижниот Факултет за угостителство во Лозана поради појавата на голем број жаришта на вирусот Ковид-19.
Свет

Швајцарската полиција отстранува луѓе од пред Парламентот

А1он
Швајцарската полиција почна да ги отстранува демонстрантите кои бараат дополнителен одговор на климатските промени од плоштадот недалеку од зградата на Парламентот во Берн. Демонстрантите таму
Магазин

Швајцарски град беше прекриен со чоколаден прав поради дефект во фабрика за чоколади

Горјан Грнчаровски
Швајцарскиот град Олтен беше преплавен со делчиња од чоколадо откако настана дефект во локална фабрика, пренесе „Daily mail“. Жителите на Олтен биле во шок откако
Свет

ВИДЕО: Глечер на Швајцарските Алпи потклекнува пред глобалното затоплување

А1он
Во Швајцарија, на Алпите, долниот дел на глечерот Туртемањ се одвои од горниот дел, а спектакуларниот настан, кој се очекуваше со денови, ги засили предупредувањата