svajcarija

Свет

Во Швајцарија референдум за забрана за покривање лица на јавни места

А1он
Граѓаните во Швајцарците на денешниот референдум ќе се изјаснат дали треба да се забрани покривање на лицата на жените на јавни места. Иницијативата, покрената од
Свет

Швајцарија ќе потроши милијарда франци на бесплатни ковид-тестови за населението

А1он
Швајцарија денеска претстави план вреден една милијарда франци, со кој ќе понуди бесплатни тестови на коронавирус за своето население, како дел од мерките во борба
Свет

Швајцарија може да го преиспита договорот со „АстраЗенека“

А1он
Швајцарија би можела да се откаже од нарачаната вакцина на АстраЗенека против Ковид-19, но раскинувањето на договорот со таа британско-шведска компанија во моментов не е
Свет

„Свисмедик“: 91-годишниот пациент од Луцерн не починал поради примената вакцина

А1он
Нема каузална врска меѓу смртта на 91-годишното лице од Луцерн и вакцината што ја примило против Ковид-19, соопшти денеска швајцарскиот институт за лекови „Свисмедик“, додавајќи
Свет

Британски туристи избегаа од карантин во Швајцарија

А1он
Стотици британски туристи кои требаше да бидат во карантин поради неодамна откриената мутација на коронавирусот исчезнаа од швајцарскиот ски-центар Вербиер, кој важи за многу популарен
Свет

Швајцарија во потрага по патници од Британија кои пристигнале изминатава недела

А1он
Швајцарските власти започнаа потрага по лицата кои влегле во земјата од Велика Британија, бидејќи од вчера ретроактивно е воведен карантин за сите кои пристигнале од
Македонија

Македонски печалбари ја блокираа амбасадата во Берн – во редици чекаат за патен лист со кој би дошле дома за празниците

Габриела Димковиќ-Мишевска
Стотици луѓе во редици направија метеж пред македонската амбасада во главниот град на Швајцарија, Берн. Македонските граѓани велат дека се чекало со часови. „Катастрофа. Со
Свет

Швајцарија: Парламентот одобри брак за сите

А1он
Швајцарскиот парламент го одобри нацрт-законот за одобрување брак за истополови парови, неколку години по многу други западноевропски земји. Швајцарците сепак треба да го кажат последниот
Свет

Швајцарскиот кризен штаб бара строги мерки и полициски час

А1он
Шефот на Кризниот штаб, кој ја советува швајцарската Влада во врска со пандемијата, Мартин Акерман побара денеска строг карантин и полициски час, со цел да