svajcarija

Свет

Швајцарскиот кризен штаб бара строги мерки и полициски час

А1он
Шефот на Кризниот штаб, кој ја советува швајцарската Влада во врска со пандемијата, Мартин Акерман побара денеска строг карантин и полициски час, со цел да
Свет

Швајцарската Влада нареди затворање на ресторани, кафулиња и продавници во седум часот навечер

А1он
Швајцарската Влада нареди затворање на рестораните, кафулињата и продавниците во седум часот навечер во многу делови на земјата, додека државата се бори со континуирано висок
Свет

Напаѓачката од Лугано се појавува во истрага за џихадизам

А1он
Дваесет и осумгодишната Швајцарка, која во вторникот повреди две лица со нож во супермаркет во Лугано, била спомената во полициска истрага во врска со џихадизмот,
Свет

Жена бодеше со нож во швајцарски маркет, полицијата не исклучува мотивот да е терористички

А1он
28-годишна жена нападнала две други жени попладнево во супермаркет во швајцарскиот град Лугано, објави регионалната полиција, која не исклучува „терористички мотиви“ за нападот. Напаѓачката ѝ
Економија

Швајцарија: Речиси тројно зголемена државната помош за компаниите најпогодени од пандемијата

А1он
Швајцарската Влада предложи зголемување на средствата за помош на компаниите кои се најпогодени од пандемијата на Ковид-19, од 369,86 милиони евра на 924,69 милиони евра.
Економија

СНБ потроши рекордни 90 милијарди франци за слабеење на домашната валута

А1он
Швајцарската централна банка (СНБ) во првите шест месеци од годинава потрошила рекордни 90 милијарди франци (83,3 милијарди евра) за интервенции на берзите, со цел да
Свет

Швајцарците го поддржаа купувањето нови борбени авиони

А1он
Швајцарците денеска на референдум го поддржаа планот на владата за купување нови борбени авиони, со изненадувачки тесно мнозинство од 50,1 процент. Британските медиуми пренесуваат дека