davos

Македонија

ВИДЕО: Пендаровски на дипломатскиот дијалог за Западен Балкан во Давос

А1он
Претседателот Стево Пендаровски во рамки на учеството на Светскиот економски форум во Давос, денеска учествуваше во дипломатскиот дијалог посветен на Западен Балкан. Учесниците на сесијата
Свет

Лајен во Давос го најави Зелениот индустриски план

А1он
Европската комисија има зелен индустриски план што ќе ја направи Европа дом на чиста технологија и индустриски иновации, изјави претседателката на ЕК, Урсула фон дер
Македонија

Пендаровски во Давос: Во регионот има две чувствителни точки – Република Српска и северот во Косово

А1он
Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на Светскиот економски форум во Давос, денеска се обрати на панел сесијата „Во одбрана на Европа“, на која
Свет

Анкетите спроведени пред форумот во Давос предвидуваат глобална рецесија во 2023 година

А1он
Две третини од највлијателните економисти од приватниот и јавниот сектор, учесници во истражувањето спроведено во рамките на Светскиот економски форум во Давос (СЕФ), очекуваат глобална
Свет

Политичките лидери пристигнуваат во Давос, на Илон Маск настанот „му звучи досадно“ и нема да присуствува

А1он
Рекорден број шефови на држави и влади се очекуваат во швајцарскиот скијачки центар Давос оваа недела на Светскиот економски форум, но вниманието го привлекуваат и
Свет

Зеленски им се обрати на светските лидери во во Давос и побара „максимални санкции“ за Русија

А1он
Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска им се обрати на светските лидери собрани во Давос, Швајцарија, на Светскиот економски форум (СЕФ). Тој го почна говорот барајќи
Свет

Украински уметници поставија „Руска куќа на воените злосторства“ на Самитот во Давос

А1он
Додека светските лидери се собираат на Светскиот економски форум во Давос, украински уметници ја претворија тамошната Руска куќа, место што вообичаено го користи руската делегација,
Економија

Хабек: Четири кризи што светот го водат кон глобална рецесија

А1он
Освен ако лидерите не решат дел од најголемите светски економски проблеми, тогаш ние можеби ќе се движиме кон глобална рецесија, изјави денеска германскиот министер за
Свет

Војната во Украина и ризиците врз светската економија во фокусот на Светскиот економски форумот во Давос

А1он
Војната во Украина и ризиците што судирот ги претставува по светската економија ќе бидат во фокусот на Светскиот економски форум што од денеска се одржува