davos

Свет

Зеленски им се обрати на светските лидери во во Давос и побара „максимални санкции“ за Русија

А1он
Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска им се обрати на светските лидери собрани во Давос, Швајцарија, на Светскиот економски форум (СЕФ). Тој го почна говорот барајќи
Свет

Украински уметници поставија „Руска куќа на воените злосторства“ на Самитот во Давос

А1он
Додека светските лидери се собираат на Светскиот економски форум во Давос, украински уметници ја претворија тамошната Руска куќа, место што вообичаено го користи руската делегација,
Економија

Хабек: Четири кризи што светот го водат кон глобална рецесија

А1он
Освен ако лидерите не решат дел од најголемите светски економски проблеми, тогаш ние можеби ќе се движиме кон глобална рецесија, изјави денеска германскиот министер за
Свет

Војната во Украина и ризиците врз светската економија во фокусот на Светскиот економски форумот во Давос

А1он
Војната во Украина и ризиците што судирот ги претставува по светската економија ќе бидат во фокусот на Светскиот економски форум што од денеска се одржува
Економија

Зеленски со онлајн говор го отвора годинашниот Светски економски форум во Давос

А1он
Војната во Украина, пандемијата на коронавирусот и климатските промени се доминантните теми на годинашниот Светски економски форум (СЕФ) што од утре до четврток ќе се
Свет

Годишниот состанок на Светскиот економски форум ќе се одржи во Давос во мај

А1он
Светскиот економски форум (WEF) од 22 до 26 мај ќе го одржи годишниот состанок во швајцарското планинско одморалиште Давос, потврди денеска организацијата. Средбата традиционално се
Економија

Клаус Шваб: Светскиот економски форум ќе се одржи во Давос, местото не се менува

А1он
Одложениот годишен состанок на Светскиот економски форум (СЕФ) за 2022 година ќе се одржи во швајцарскиот алпски скијачки центар Давос, изјави основачот на СЕФ, Клаус
Економија

Светскиот економски форум во Давос е одложен поради заканата од Омикрон

А1он
Организаторите на Светскиот економски форум во Давос објавија дека јануарскиот состанок на Форумот е одложен поради Омикрон варијантата на коронавирусот. – Годишниот состанок на светските
Свет

Комисија во Давос: Екстремистички групи ја поткопуваат демократијата преку социјалните мрежи

А1он
Социјалните мрежи станаа расадник на екстремизмот кој се користи за поткопување на демократијата, заклучи експертска група во Давос и повика на реформи што ќе ја