neredi

Свет

Жртва на немирите во Франција: Загина додека гаснеше запалени автомобили

А1он
Француски пожарникар загина обидувајќи се да изгасне запалени автомобили во подземна гаража северно од Париз, додека немирите во француската престолнина продолжуваат поради полициското убиство на
Свет

ВИДЕО: Хаос низ улиците на Лос Анџелес, навивачи на Лејкерс се судрија со полицијата

А1он
Прославата на навивачите на Лос Анџелес Лејкерс по победата на нивниот тим во НБА финалето заврши со судир меѓу полицијата и група навивачи низ улиците
Регион

ВИДЕО: Протестот во Софија ескалираше, демонстрантите насилно се обидоа да влезат во бугарската Влада

Горјан Грнчаровски
Околу 22:30 часот, организираниот антивладин протест во главниот град на Бугарија- Софија ескалираше кога демонстрантите се обидоа насилно да влезат во зградата на бугарската Влада
Свет

ВИДЕО: Демонстрантите го соборија и споменикот на првиот претседател на САД

А1он
Активисти во Портланд го соборија споменикот на првиот претседател на САД, Џорџ Вашингтон откако претходно ја запалија неговата глава со знамето на САД за време
Свет

ВИДЕО: Големи нереди во САД, се палат објекти, се ограбуваат супермаркети, народот ја бара правдата за Флојд

Горјан Грнчаровски
Протестите од страна на револтираните граѓани прераснаа во вистински нереди. Безбедноста во САД не е повеќе иста како пред трагичниот настан, во кој полициски службеник
Свет

Нереди во главниот град на Јужноафриканската Република

А1он
Јужноафриканската полиција испука гумени куршуми кон демонстрантите во Преторија, откако протестот прерасна во нереди кога беа запалени неколку продавници. До нередите дојде откако локални таксисти
Видео Регион

ВИДЕО: Судир на Србите со косовската полиција во Штрбце

А1он
Припадниците на косовската полиција употребиле солзавец против граѓаните од српска националност во општината Штрпце, кои се обидоа да ги запрат работите на изградбата на мини-хидроцентрала