terorizam

Свет

Во терористички напад во Сомалија загинаа најмалку 48 лица, меѓу кои и пратеничка

А1он
Најмалку 48 лица загинаа, вклучително и една пратеничка, а 108 се повредени вчера кога двајца бомбаши самоубијци извршија напад во регионалната престолнина Беледвејн во централниот
Свет

Најмалку три лица загинаа во израелскиот град Бершеба

А1он
Арапски државјанин уби најмалку три лица во израелскиот град Бершеба, а потоа напаѓачот бил ликвидиран со огнено оружје, соопштија денеска полицијата и итната медицинска помош.
Свет

Осомничениот за терористичките напади во Париз во 2015 години тврди дека не убил никого

А1он
Салах Абдеслам, главниот осомничен за координираните напади на џихадисти во кои беа убиени 130 луѓе во Париз во ноември 2015 година, денеска, пред францускиот суд
Свет

Министерството за правда на САД формира единица против домашниот тероризам

А1он
Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден ќе формира нова единица во Министерството за правда за борба против домашниот тероризам по минатогодишниот напад на приврзаниците на
Македонија

Националниот комитет за спречување на насилен екстремизам и борба против тероризам ја од одржа својата прва седница со новиот состав

А1он
Националниот комитет за спречување на насилен екстремизам и борба против тероризам денеска ја одржа првата седница на новиот состав со која претседаваше националниот координатор Златко
Свет

Во Франција приведени двајца мажи кои планирале терористички напади за Божиќ

А1он
Во Франција се приведени двајца мажи кои планирале терористички напади за време на божиќните празници, јави телевизијата БФМТВ. Според извори од истрагата, тие планирале да
Свет

Бил Гејтс предупредува за следна закана за човештвото

А1он
Милијардерот Бил Гејтс предупреди на Климатскиот самит на ОН во Глазгов дека, покрај пандемиите, постои и нова опасност за човештвото. Тој вели дека тоа може
Регион

Во Косово уапсени пет лица осомничени за тероризам

А1он
Специјалното обвинителство на Косово објави вечерва дека се уапсени пет лица осмоничени за подготвување терористички напади и неовластено поседување експлозивни средства, оружје и други материјали.
Свет

Три лица обвинети за терористички активности во Данска, судењето закажано за ноември

А1он
Три лица се обвинети за набавка на хемикалии со намера да направат бомби, соопштија денеска данските обвинители, посочувајќи дека тројката планирала терористички напади, јави ДПА.
Свет

Холандската полиција приведе девет лица кои подготвувале терористички напад

А1он
Холандската полиција приведе девет лица во Ајндховен под сомнение дека подготвувале терористички напад, соопшти холандското Обвинителство. Сите осомничени имаат холандски пасоши, и се на возраст