egipet

Свет

Египет: Го одржуваме граничниот премин Рафах отворен, Израел ја блокира помошта

А1он
Египетското Министерство за надворешни работи соопшти дека граничниот премин Рафах, кој ги поврзува Египет и Појасот Газа, е отворен континуирано од почетокот на кризата во
Свет

Египет и Јордан бараат итен прекин на огнот, за САД тоа само ќе го остави Хамас на власт

А1он
Американскиот државен секретар Антони Блинкен се сретна со министрите за надворешни работи на Јордан и Египет во Аман, главниот град на Јордан. Клучниот момент на
Свет

(ВИДЕО) Египет ја крена рампата: од Газа излегуваат странски државјани и тешко повредени

А1он
Египет, Израел и Хамас со посредство на Катар и во координација со САД постигнаа договор за евакуација. Дозволена е евакуација на странските државјани и на
Свет

ВИДЕО: Странци и тешко повредени ќе ја напуштат Газа преку Египет

А1он
Египет, Израел и Хамас со посредство на Катар и во координација со САД постигнаа договор за евакуација. Постигнат е договор да им се дозволи на
Свет

Египет стационираше тенкови и оклопни возила долж границата со Газа

А1он
Вооружените сили на Египет денеска стационираа тенкови и оклопни возила во близина на преминот Рафа на границата со Појасот Газа. На теренот има десетици возила.
Свет

ВИДЕО: Проектил погоди болница во Египет, шестмина се повредени

А1он
Шест лица се повредени во египетскиот туристички град Таба, кој се наоѓа во близина на границата со Израел, откако рано утринава проектил погодил тамошна здравствена
Свет

(ВИДЕО) Камиони со помош чекаат на Рафах, генералниот секретар на ОН: Два милиони луѓе ужасно страдаат

А1он
Новинарите на Си-Ен-Ен од египетската страна на граничниот премин Рафа видоа камиони од египетската Црвена полумесечина и Светската програма за храна (WFP) кои пристигнаа денеска.
Свет

Цивилите и натаму без помош, одложено отворањето на преминот Раха

А1он
Отворањето на граничниот премин Рафа, преку кој од Египет треба да пристигне хуманитарна помош за Газа, е одложено, јави Си-Ен-Ен. Во Египет дојде и генералниот
Свет

ВИДЕО: Египет ја отвора границата за 20 камиони хуманитарна помош

А1он
Египетскиот претседател Абдел Фатах ал-Сиси одобри отворање на граничниот премин Рафах за 20 камиони кои превезуваат хуманитарна помош за Газа, потврди американскиот претседател Џо Бајден.