huti

Свет

Меѓународната коалиција тврди дека убила повеќе од 160 Хути во близина на Мариб

А1он
Меѓународната коалиција предводена од Саудиска Арабија соопшти дека убила повеќе од 160 бунтовници во операцијата извршена во близина на стратешки важниот град Мариб. Во борбите
Свет

Саудиската коалиција уништила шест дронови на Хутите

А1он
Меѓународната коалиција предводена од Саудиска Арабија, што учествува во граѓанската војна во Јемен, пресретнала и уништила шест беспилотни летала наполнети со експлозиви, наведе саудиската државна
Свет

Хутите повторно нападнаа рафинерија во Саудиска Арабија

А1он
Јеменските бунтовници Хути ја презедоа одговорноста за денешниот напад со беспилотни летала врз рафинерија во Ријад, главниот град на Саудиска Арабија, што предизвика пожар што
Свет

Хутите собориле саудиски разузнавачки авион по воздушниот напад врз Сана

А1он
Јеменските бунтовници Хути денеска соборија саудиски разузнавачки авион, соопштија од оваа проиранска група веднаш по нападот што коалицијата предводена од Саудиска Арабија го изведе врз
Свет

Саудиската коалиција изведе воздушни напади врз позициите на проиранските Хути во Јемен

А1он
Коалицијата предводена од Саудиска Арабија денеска изведе воздушни напади врз главниот град на Јемен, Сана, и потврди дека соборила неколку вооружени беспилотни летала испратени од
Свет

Во Јордан преговори за размена на затвореници меѓу Хутите и јеменската Влада

А1он
Јеменската бунтовничка група Хути и Владата поддржана од Саудиска Арабија, кои војуваат скоро шест години, денеска во Аман почнаа нови преговори за размена на затвореници,
Свет

ОН: Американското прогласување на Хутите за терористи ќе има сериозни хуманитарни и политичкии последици

А1он
Обединетите нации денеска предупредија дека одлуката на САД да ги прогласат јеменските бунтовници од движењето Хути за терористи може да има сериозни хуманитарни и политички
Свет

Саудиската коалиција изврши воздушен напад врз касарните на Хутите

А1он
Коалицијата предводена од Саудиска Арабија која се бори против Хутите во Јемен изврши низа воздушни напади врз касарни кои ги кориари бунтовничката група во и