raketa

Свет

SpaceX на Маск ја лансираше најмоќната ракета на светот, таа беше изгубена пред крајот на летот

А1он
Ракетата Starship на SPACEX, дизајнирана за евентуално испраќање астронаути на Месечината, заврши речиси цел пробен лет во вселената денес при својот трет обид, но беше
Свет

Ракета „Тридент“ била погрешно испукана и паднала во океанот во близина на брегот на Флорида

А1он
Британска ракета „Тридент“ била погрешно испукана и паднала во океанот во близина на брегот на Флорида за време на пробно лансирање од нуклеарна подморница. Министерството
Регион

Во Хрватска, ракета погоди мало девојче во глава, се здоби со тешка повреда

А1он
Ракета погоди девојка во глава во Ореховица, Меѓимурје, при што е тешко повредена, извести во понеделникот меѓимурската полиција. „Во понеделник, 01.01.2024 година, околу 09:00 часот
Свет

Русија во мисија на Месечината по пауза од 50 години, лансирано возилото Луна-25

А1он
Русија го лансираше своето прво лунарно летало „Луна-25“ по речиси 50 години, објави руската вселенска агенција Роскосмос. Ракетата „Сојуз 2.1Б“ која го носеше леталото е
Свет

(ВИДЕО) Мистериозниот објект е всушност отпад од индиска вселенска ракета

А1он
Мистериозниот објект исфрлен на брегот во Западна Австралија е всушност отпад од индиска вселенска ракета. Цилиндерот бил дел од ракета лансирана од Индиската организација за
Свет

Шведска ракета по грешка падна во соседна Норвешка

А1он
Истражувачка ракета лансирана од страна на Шведската вселенска корпорација (SSC) од вселенскиот центар Есранџ во северна Шведска поради дефект падна во соседна Норвешка. Ракетата достигна
Свет

САД го осудија денешното севернокорејско лансирање на балистичка ракета

А1он
Соединетите Американски Држави го осудија денешниот тест на Северна Кореја на балистичка ракета со долг дострел, пренесе германската новинска агенција ДПА. „Ова лансирање претставува дрско
Свет

Северна Кореја истрела нова интерконтинентална балистичка ракета, која падна во близина на Јапонија

А1он
Северна Кореја, истрелала интерконтинентална балистичка ракета (ICBM) која слетала на само околу 200 километри од Јапонија, со дострел доволен за да стигне до копното на