moldavija

Свет

(ВИДЕО) Судир на опозицијата и полицијата во Молдавија: Автобуси тргнаа кон градот, полицијата ги запре

А1он
Руски поддржувачи се собраа денеска на уште еден антивладин протест во главниот град на Молдавија, Кишињев, каде дојде до судир со полицијата. In Moldova's capital,
Свет

Поставен експлозив во најголемиот магацин за муниција во Источна Европа, објави поранешниот воен инспекторат на Министерството за одбрана на Молдавија

А1он
Поранешниот воен инспекторат на Министерството за одбрана на Молдавија објави дека вооружените сили на Придњестровје ги опремиле со експлозиви сите складишта за оружје во отцепениот
Свет

Путин поништи важен декрет за Молдавија

А1он
Претседателот Владимир Путин вчера го отповика указот од 2012 година со кој делумно се поддржува суверенитетот на Молдавија во решавањето на иднината на Придњестровје –
Свет

Молдавија го затвори воздушниот простор

А1он
Поранешната советска република Молдавија го затвори својот воздушен простор, пишува Sky News, повикувајќи се на соопштение на националната авиокомпанија „Ер Молдавија“. Авиокомпанијата ги повика патниците
Свет

Русија ги демантира сериозните обвинувања од Молдавија

А1он
Руското Министерство за надворешни работи ги отфрли тврдењата на претседателот на Молдавија дека Москва планира да ја дестабилизира ситуацијата во поранешната советска република. „Таквите тврдења
Uncategorized

Молдавија идентификува руска активност за „дестабилизација“ на државата

А1он
Молдавските разузнавачки служби објавија дека откриле „дестабилизирачки“ активности откако украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека е откриен руски план насочен кон поранешната советска република. „Врз
Свет

Зеленски: Го пресретнавме планот на руското разузнавање, планирале да ја уништат Молдавија

А1он
Украинскиот претседател Володимир Зеленски потврди дека неговата земја ги пресретнала плановите на руските тајни служби за уништување на Молдавија. Обраќајќи им се на лидерите на
Свет

Молдавија му одговори на Лавров: Ние самите избираме да бидеме дел од слободниот свет

А1он
Молдавија сама одлучува за својата иднина како „дел од слободниот свет“, соопшти Министерството за надворешни работи во Кишињев, отфрлајќи го обвинувањето на Москва дека Западот
Свет

Молдавија побара од западните земји системи за противвоздушна одбрана

А1он
Министерот за одбрана на Молдавија, Анатолиј Носати изјави рече дека земјата побарала од западните партнери системи за противвоздушна одбрана, спротивно на досегашната политика да не
Свет

Молдавија се ослободува од зависноста од рускиот гас

А1он
Молдавија постигна краткорочен енергетски договор кој ќе и помогне да се ослободи од зависноста од рускиот природен гас, соопшти вицепремиерот Андреј Спину. Таа поранешна советска