moldavija

Свет

Додон: Нема да станеме дел од ЕУ барем за деценија или две, можеби и никогаш

А1он
Молдавија нема да добие членство во Европската Унија во наредните децении, но, ќе претрпи штета, доколку се придружи во санкциите против Русија, смета поранешниот претседател
Свет

ЕУ им додели кандидатски статус на Украина и Молдавија

А1он
Дваесет и седум членки на ЕУ вечерва им доделија кандидатски статус на Украина и на Молдавија, објави во Брисел претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел,
Свет

Ако во ЕУ влезат Украина, Албанија и Косово, ние треба да си заминеме

А1он
Слободарската омладина на Австријаа реагираше на препораката на Европската комисија за доделување кандидатски статус на Украина и Молдавија. Со прашањето на Фејсбук профилот „Ако влезат
Свет

Молдавија воведува забрана за информативни програми од Русија

А1он
Молдавската претседателка Маја Санду потпиша закон со кој се забрануваат информативни програми од Русија, соопшти директорката на Советот за телевизија и радио, Лилијана Вицу. –
Свет

Макрон: Желбата на Молдавија за членство во ЕУ е совршено легитимна

А1он
Францускиот претседател Емануел Макрон денеска во Кишињев изјави дека напорите на Молдавија да се приклучи на Европската унија се „совршено легитимни“. -Франција ќе помогне да
Свет

Триесетдневен притвор за поранешниот претседател на Молдавија, Додон

А1он
На поранешниот претседател на Молдавија, Игор Додон, кој е осомничен за корупција и предавство, синоќа му е одреден 30-дневен куќен притвор. Притворот на Додон му