romanija

Свет

Романија протерува руски дипломат во знак на солидарност со Чешка

А1он
Романија ќе протера руски дипломат во знак на солидарност со Чешка, која има дипломатски судир со Москва, соопшти денеска Министерството за надворешни работи во Букурешт,
Свет

САД треба да распоредат повеќе војска во Бугарија и Романија за да запрат руска агресија, вели поранешниот секретар за одбрана

А1он
Поранешниот министер за одбрана на САД, Марк Еспер, изјави дека САД треба да распоредат дополнителна војска долж крајбрежјето на Црното Море во Бугарија и Романија,
Регион

Алармантно во Романија: Земјата има само уште шест слободни кревети за тешки ковид-пациенти

А1он
Во Романија, во моментов има само шест слободни кревети на одделите за интензивна нега за пациенти со Ковид-19. Ова го потврди министерот за здравство Влад
Свет

ВИДЕО: Романските полицајци на протест се врзуваа со синџири и палеа димни бомби

А1он
Стотици полицајци протестираа во четвртокот во Букурешт поради намалувањето на платите и лошите услови за работа. Демонстрантите се собраa пред зградата на Министерството за внатрешни
Регион

Рекорден број пациенти на интензивна нега со Ковид-19 во болниците во Романија

А1он
Бројот на луѓе на интензивна нега во Романија денеска е највисок од почетокот на пандемијата. Зголемениот притисок врз единиците за интензивна нега, каде што денеска
Свет

Во Романија 33.000 луѓе се откажаа за 24 часа од вакцинирање со „АстраЗенека“

А1он
Околу 33.000 Романци се откажаа од вакцинацијата со вакцината против Ковид-19 на „АстраЗенека“ за само еден ден, јавија романски медиуми. Според весникот Журнал тоа се
Свет

Градоначалник ја прекина поделбата поради јазици во мешан романски град

А1он
ЕУ Обсервер Романскиот град Сфанту Георге планира да го премости јазичниот јаз меѓу говорителите на унгарски и романски јазик со пионерска програма за поттикнување на
Регион

Рафила: Во Романија само 0,4 проценти заразени по првата доза од вакцина против Ковид-19

А1он
Околу 4.000 Романци вакцинирани со првата доза на вакцина се заразиле со Ковид-19, соопшти романскиот претставник во Светската здравствена организација (СЗО), Александру Рафила. Според д-р
Регион

Одборот за вонредни ситуации во Букурешт воведе нови ограничувачки мерки

А1он
Откако констатира дека во градот има повеќе од троца заразени на 100 жители Одборот за вонредни состојби во Букурешт од утре на полноќ прогласи забрана