romanija

Свет

Никој не го сака еврото како своја валута повеќе отколку Романците, покажува ново истражување

А1он
Тесно мнозинство од граѓаните на седум земји-членки на ЕУ кои не го користат еврото како домашна платежна валута, сметаат дека неговото воведување ќе има позитивно
Свет

ЕП оваа недела се очекува со нов повик за примање на Романија и на Бугарија во Шенген

А1он
Европскиот парламент ќе усвои извештај оваа недела, во кој уште еднаш се повикува Бугарија и Романија да се приклучат на Шенген. Ова е на агендата
Регион

Силно невреме во Романија го блокира сообраќајот и предизвика евакуација на 30 лица

А1он
Романија во последните 24 часа е погодена од силно невреме во кое беа поплавени домаќинства и уништени автомобили, а 30 лица се евакуирани. Невремето денеска
Регион

Вакцинација во дворецот на Дракула: Медицински сестри на туристите бесплатно им нудат „Фајзер“

А1он
Во романската туристичка атракција во Трансилванија е организиран пункт за вакцинација од Ковид-19. Докторите и медицинските сестри на својата заштитна опрема носат налепници со вампирски
Свет

Романија протерува руски дипломат во знак на солидарност со Чешка

А1он
Романија ќе протера руски дипломат во знак на солидарност со Чешка, која има дипломатски судир со Москва, соопшти денеска Министерството за надворешни работи во Букурешт,
Свет

САД треба да распоредат повеќе војска во Бугарија и Романија за да запрат руска агресија, вели поранешниот секретар за одбрана

А1он
Поранешниот министер за одбрана на САД, Марк Еспер, изјави дека САД треба да распоредат дополнителна војска долж крајбрежјето на Црното Море во Бугарија и Романија,
Регион

Алармантно во Романија: Земјата има само уште шест слободни кревети за тешки ковид-пациенти

А1он
Во Романија, во моментов има само шест слободни кревети на одделите за интензивна нега за пациенти со Ковид-19. Ова го потврди министерот за здравство Влад