romanija

Регион

Во делови од Романија училиштата се затворени поради снег, нема струја, а патиштата непроодни

А1он
Поради обилните снежни врнежи што го зафатија југот на Романија, училиштата се затворени, во некои области прекинато е снабдувањето со електрична енергија, а на патиштата
Регион

После расправија за наследство, Романец ја претепа тетката, па жива ја запали

А1он
Полицијата во Романија му одредила притвор до 24 часа на млад човек (33), кој е осомничен дека утрово ја претепал, а потоа жива ја запалил
Регион

(ВИДЕО) Над 60 повредени во тешка сообраќајна во Романија

А1он
Над 60 лица се повредени во тешка сообраќајна несреќа меѓу два автобуси и камион во Романија. Сообраќајната несреќа се случила утринава на патот Е70, меѓу
Регион

Романија: Четири лица загинаа, петмина повредени во експлозија на гасовод

А1он
Четири лица загинаа, а пет се повредени во експлозија на гасовод на градилиште на автопат во источниот кварт Вранча во Романија, соопшти денеска владината служба
Спорт

(ВИДЕО) Натпреварот Романија – Косово прекинат, па продолжен поради скандирање: „Косово е Србија“

А1он
Квалификацискиот натпревар за ЕУРО 2024 меѓу Романија и Косово беше прекинато во 23. минута поради скандирањата на тамошните навивачи: „Србија, Србија“ и „Косово е Србија“.
Свет

Во експлозиите кај Букурешт две лица загинаа, а има многу повредени

А1он
Две лица загинаа, а 56 се повредени, од кои некои се пренесени на лекување во странство, објавија романските власти нови информации за две експлозии на
Свет

(ВИДЕО) Големи експлозии на гас во Романија, eдно лице загина, 33 се повредени

А1он
Едно лице загина, а 33 се повредени денеска во две експлозии на бензински пумпи во романскиот град Креведија кај Букурешт. По првата експлозија, пожарот зафатил
Регион

Силен земјотрес во Романија, почувствуван и во Србија и во Хрватска

А1он
Земјотрес со јачина од 5 степени по Рихтер е регистриран во Романија во 19 часот и 26 минути. Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од