transport

Економија

Заев: „Цветот на Сребреница“ на Пчиња кај Долно Коњаре е најдолгиот мост во земјата што поврзува два регионални патни правци

А1он
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев денеска беше на увид во завршната фаза на изградбата на мостот на Пчиња кај Долно Коњаре.
Економија

Бочварски очекува до крајот на годината да биде изграден магистралниот гасовод до Битола

А1он
Магистралниот гасовод кон Битола ќе биде завршен до крајот на годинава, најави министерот за транспорт и врски Благој Бочварски, посочувајќи дека се прават напори и
Економија

Македонија и земјите од ЗБ со Документ за развој на железничкиот транспорт како приоритетна цел

А1он
Изградбата на модерна дигитализирана железничка мрежа со директни експресни возови кои ги повруваат градовите во регионот ќе придонесат за воспоставување подобра поврзаност, сигурен транспорт за
Економија

Законот за дивоградби помина на ЕНЕР, Министерството ќе ги разгледува забелешките

А1он
Законот за дивоградби помина на ЕНЕР, а забелешките во наредните денови ќе бидат разгледани од Министерството за транспорт и врски. Министерот за транспорт и врски
Економија

Битиќи: Убедени сме дека во Законот за автопати нема ништо што е спротивно од законските одредби

А1он
Законот за автопати ни дава рамка во која се започнуваат преговорите за да се финализира како ќе изгледа следниот договор за градење на автопатиштата. Тоа
Економија

(ВИДЕО) Заев: По 50 години се обновува патната врска која ги поврзува убавините на Преспа и Охрид

А1он
Премиерот Зоран Заев во рамки на својата работна посета на Охридско-преспанскиот регион изврши увид на реконструкцијата на регионалниот пат Ресен-Охрид, на делницата од Отешево до
Економија

ВИДЕО: Наскоро во употреба реконструираниот пат Битола – Нижеполе – Ски центар „Стрежево“

А1он
Во наредните денови по техничкиот прием ќе биде пуштен во употреба реконструираниот регионален пат Битола – Нижеполе – Ски центар „Стрежево“. Реконструкцијата на овој пат
Економија

Бочварски: Ќе имаме модерна безбедна патна инфраструктура

А1он
Никој да нема дилема, ќе бидеме со модерна безбедна патна инфраструктура таква како што налага секоја модерна европска земја, порача денеска министерот за транспорт и
Економија

Бочварски: Имаме план „Б“ доколку биде оспорен Законот за изградба на автопатишта

А1он
Како Влада секако дека имаме разработено варијанти во однос на отпочнување и изградба на коридорите 8 и 10 Д зашто нашиот приоритет, клучна или конечна
Македонија

Изгласан законот за изградба на автопатите Тетово – Гостивар, Струга – Ќафасан и Прилеп – Битола

А1он
Собранието попладнево го донесе Законот за утврдување на јавен интерес и номинирање стратешки партнер за имплементација на проектот за изградба на инфраструктурниот Коридор 8 (делница: