kazna

Регион

Хрват доби казна од 700 евра за коментар на Фејсбук: Можеше да заврши во затвор

А1он
Маж од Сплит (51) е казнет со 700 евра бидејќи во септември минатата година омаловажил полицаец и неговиот начин на работа, пишува Слободна Далмација. Човекот
Uncategorized Македонија

Пазарен инспекторат: Граѓаните да бидат спокојни, ќе бидат казнети оние што не ја почитуваат гарантираната цена

Орце Костов
Државниот пазарен инспекторат ќе проверува дали стои ознаката „гарантирана цена“ и дали се почитуваат останатите одредби од одликите кои се однесуваат на трговците на мало
Македонија

Груби нема да добие ниту сообраќајна казна за запаленото „ауди’: Може да вози кола на пријател без полномошно

Орце Костов
Опожареното „ауди“ кое првиот вицепремиер Артан Груби го возел, а не е во негова сопственост покрена многу прашања во јавноста дали институциите надлежни да реагираат
Македонија

Судијата во Управен суд, Мустафа Шахини, осуден на пет години затвор

Орце Костов
Мустафа Шахини, судија во Управниот суд, доби затворска казна од пет години за злоупотреба на службената положба и овластување. Основниот кривичен суд Скопје ја објави
Македонија

Ѓорѓиевски нема да ја плати казната: Данела може утре да се разбуди во филм дека е Оливер Спасовски и да апси народ, таа не си ги знае ингеренциите

Орце Костов
Градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска немала ингеренции да испраќа инспекции во ЈП Дрисла и да ги казнува градоначалниците на општина Кисела Вода и на општина
Македонија

Арсовска го казни со 90.000 евра градоначалникот на Кисела Вода за исфрлањето на сметот пред портите на „Дрисла“

Орце Костов
Градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска го казни градоначалникот на Кисела Вода, Орце Ѓорѓиевски со 90.000 евра за исфрлањето на ѓубрето пред портите на „Дрисла“ во
Македонија

Тетвец е казнет бидејќи ја навредил екс-амбасадорката на САД во Македонија

А1он
Основното јавно обвинителство Тeтово до надлежниот суд поднесе Предлог за издавање казнен налог против 40-годишен тетовец, кој се товари за кривично дело повреда на угледот
Македонија

Пратеникот Здравковски казнет со 100 евра за погрешно паркирање: Денар не им давам, ќе одам на суд

Орце Костов
Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ од Велес, Игор Здравковски треба да плати сообраќајна казна од 100 евра за погрешно паркирање на блокадите со автомобили против францускиот предлог
Свет

Гугл ја загуби жалбата против ЕУ, мора да плати казна од 4 милијарди евра

А1он
Еден од врховните судови на Европската Унија -Европскиот суд на правадата, денеска ја поддржа казната од четири милијарди евра за компанијата „Гугл“ поради кршење на