Пазарен инспекторат: Граѓаните да бидат спокојни, ќе бидат казнети оние што не ја почитуваат гарантираната цена

Од:

Државниот пазарен инспекторат ќе проверува дали стои ознаката „гарантирана цена“ и дали се почитуваат останатите одредби од одликите кои се однесуваат на трговците на мало и на трговците на големо. ДПИ известува и дека зголемување на цените на основните прехрамбени производи нема да има, а пазарниот инспекторат ќе продолжи да постапува по веќе донесените одлуки на Владата за намалување на цените.

„Граѓаните да бидат спокојни! Цените на основните прехрамбени производи нема да се зголемат, може само дополнително да се намалат! Пазарниот инспекторат ќе продолжи да постапува по одлуките за намалување на цените кои се веќе донесени! Оној што нема да ги почитува одлуките ќе биде казнет без селекција! Граѓаните се на прво место, а ние сме тука за да го штитиме нивниот стандард!“ – изјави директорот на ДПИ, Горан Трајковски.

Би можело да ве интересира

Хрват доби казна од 700 евра за коментар на Фејсбук: Можеше да заврши во затвор

Србија ги качи акцизите за гориво, кафе, алкохол

А1он

Пазарна се закани со казни за сите што ќе работат утре: Исклучок се фирмите кои не можат да го запрат производството

Орце Костов

Поскапува еуросупер БС-95, цените на другите горива не се менуваат

Орце Костов

Синдикат на ДПИ: Во дел од образовните установи се вработуваат лица на водечките позиции кои не се квалификувани

Горан Наумовски

Трајковски: ДПИ издаде две решенија за затворање на маркети