goran trajkovski

Економија

Трајковски: Секој кој применува нечесни трговски практики, ќе биде санкциониран

А1он
Директорот на Пазарниот инспекторат Горан Трајковски денеска во објава на Фејсбук напиша дека Инспекторатот нема да го чека утрешниот ден, односно прекинувањето на важноста на
Uncategorized Македонија

Пазарен инспекторат: Граѓаните да бидат спокојни, ќе бидат казнети оние што не ја почитуваат гарантираната цена

Орце Костов
Државниот пазарен инспекторат ќе проверува дали стои ознаката „гарантирана цена“ и дали се почитуваат останатите одредби од одликите кои се однесуваат на трговците на мало
Економија

Трајковски: Затворени 10 маркети, нерегистрираните трговци да се регистрираат најдоцна до 15 октомври

А1он
Од 19 септември, кога е донесена првата владина Одлука за намалување на цените, направени се над 550 надзори, издадени се преку 32 платни налога и
Економија

Трајковски: Пломба за сите трговци кои ги доведуваат потрошувачите во заблуда

А1он
Зголемен број на контролите во сите трговски објекти низ земјава и пломба на врата за оние трговци кои ќе ги доведат во заблуда потрошувачите, најави
Економија

Трајковски: Ќе кажам кои фирми ги прекршуваат владини одлуки кога ќе завршат постапките

А1он
Непочитување на замрзнатата цена на лебот од 33 денари, несоодветна грамажа, немање најмалку 80 отсто од производите на рафтовите, се само дел од прекрошоците што
Економија

Трајковски: Повеќе од 160 инспектори на терен, цените се намалени

А1он
Повеќе од 160 инспектори се на терен низ државата, се постапува без никаква селекција, исклучиво според закон. Од утрово досега е евидентирано намалување на цените
Македонија

Горан Трајковски даде оставка од директорската функција

А1он
Директорот на Дирекцијата за заштита на личните податоци Горан Трајковски во петокот доставил барање за престанок на функцијата директор на Дирекцијата за заштита на личните
Македонија

Трајковски: Делчево на годишно ниво за улично осветлување штеди до 80 проценти енергија

Виктор Јованов
Преку проектите за заштеда на енергија, на годишно ниво Делчево штеди енергија и до 70 проценти на јавното осветлување, како резултат на претходната замена на