ceni

Економија

Пораснаа цените на акциите на светските берзи

А1он
На светските берзи цените на акциите пораснаа минатата недела, а тргувањето беше неизвесно бидејќи додека централните банки ги зголемуваат каматните стапки, што доведува до забавување
Видео Македонија СКЕН

ВИДЕО: Цени растат – плати исти, кој се богати додека граѓаните тонат во сиромаштија?

Анита Петровска Рајковиќ
Млеко 80 денари, сирење 500, кашкавал 700, тоалет хартија 300… – во светот веќе 5 месеци се намалува цената на храната, а во Македонија живеачката
Економија

Пад на цените на нафтата

А1он
Цените на нафтата на меѓународните берзи денеска забележаа пад под притисок од очекуваната помала побарувачка и силниот долар пред евентуалното зголемување на каматните стапки во
Економија

Растот на производствените цени во Германија во јули најсилен во повеќе од 70 години

А1он
Растот на производствените цени во Германија достигна ново највисоко ниво во јули откако заводот за статистика почна да објавува податоци пред повеќе од 70 години,
Економија

Влада: Од денес 0% ДДВ за основните прехранбени продукти за намалени малопродажни цени

А1он
Од денеска стапува на сила мерката за намалувањето на ДДВ-то за основните прехранбени продукти од 5% на 0%. „Со стапувањето на сила на оваа мерка
Економија

Бектеши: Лебот, зејтинот и брашното ќе се продаваат по набавна цена, профитната маржа на големо замрзната на 4%, а на мало 3%

А1он
Лебот, зејтинот и брашното тип 400 од денеска се продаваат без профитна маржа во маркетите, информираше на денешниот брифинг со претставници од медиумите министерот за
Економија

ВИДЕО: Намалено ДДВ, маржи, ваучери за сиромашни се дел од мерките за намалување на ценовниот шок

Кристијан Ландов
Премиерот Димитар Ковачевски презентираше два пакета за помош на граѓаните. Тој кажа дека има 26 мерки, поделени во две категории. Се намалува ДДВ-то, се воведува
Македонија

Месари манипулативно зголемиле цени, а маркети повлекле производи за да ги продаваат поскапо

Кристијан Ландов
Немало паника, туку маркети си дозволиле сами да повлечат продукти во петокот за денеска да ги вратат со нови цени. Инспекторите веќе најавиле дека маркетите
Економија

Мерката за замрзнување на цената на оризот е со ограничен рок и заради заштита на стандардот на граѓаните, појаснува Арсовски

А1он
Мерката за замрзнување на цената на оризот е со ограничен рок до 31 јануари 2022 година со цел заштита на стандардот на граѓаните, изјави на