trgovija

Економија

Вкупната трговска размена лани 20.424.810 илјади евра, трговскиот дефицит 3.825.646 илјади евра

А1он
Вкупната трговска размена минатата година изнесувала 20.424.810 илјади евра. Извезена е стока во вкупна вредност од 8.299.582 илјади евра, а увезена е стока во вредност
Економија

Данас: Српскиот извоз во Русија во јуни е зголемен за 30 отсто во однос на истиот месец лани

А1он
Извозот на стоки од Србија во Русија во првите шест месеци од годинава е за 5,6 отсто поголем во однос на првата половина од минатата
Свет

Осигурителите го зголемија просторот на ризични области во Црното и Азовското Море

А1он
Лондонскиот поморски осигурителен пазар го прошири просторот со висок ризик во Црното и Азовското Море поради интензивирањето на руската инвазија на Украина, која ја загрозува
Економија

Почна примената на Договорот за поедноставен транспорт на храна меѓу Македонија, Србија и Албанија

А1он
Стапи во сила Договорот за соработка во областа на ветеринарството, безбедност на храна и фитосанитарната политика, потпишан во рамки на иницијативата „Отворен Балкан“. Согласно Договорот,
Економија

Владата усвои информација за изработка на физибилити студија за Специјална економска зона за трговија и стоки

А1он
Владата на деншната 118-та седница ја разгледа и усвои Информацијата за иницијатива за изработка Физибилити студија за оправданост од воспоставување на специјална економска зона за
Економија

Минималните трошоци на едно семејство во септември зголемени за 50 денари

А1он
Минималните трошоци на едно четиричлено семејство во септември се зголемени за околу 50 денари во однос на август. Според Сојузот на синдикати на Македонија, кој
Економија

Бизнисот бара ревидирање на мерките

А1он
Угостителите и туристичките работници реагираат за рестриктивните мерки што ги донесе Владата по препорака на Комисијата за заразни болести. Вчера се пожалија и трговците. Укажаа