bdp

Економија

Ангеловска-Бежоска: Поради родовата нееднаквост губиме околу 18% од БДП годишно

Орце Костов
Земјите од регионот на Западен Балкан секоја година губат околу 18% од БДП, поради родовиот јаз на пазарот на труд, при што две третини од
Економија

БДП зголемен за 2,2 отсто соопшти Статистика

А1он
Според претходните податоци на Државниот завод за статистика, добиени од годишните сметки на деловните субјекти и други извори, бруто-домашниот производ во 2022 година изнесувал 803
Економија

Народна банка: Нето надворешниот долг достигна 4,32 милијарди евра

Орце Костов
На крајот на јуни годинава нето надворешниот долг достигна 4,32 милијарди евра што е 30,5 отсто од проектираниот домашен бруто-производ, покажувата податоците на Народната банка
Економија

Невработеноста во првиот квартал од 2023 изнесува 13,3 проценти

Орце Костов
Во четвртиот квартал од 2022, БДП се зголеми за 2.1% на годишна основа (сезонски прилагоден раст од 1.9%). Овој раст е остварен во услови на
Економија

ЕБОР: Македонската економија годинава со раст од два отсто, а следната три проценти

А1он
Северна Македонија годинава ќе има раст на БДП од два отсто, а во нардната од три проценти, се наведува во најновата прогноза на Европската банка
Регион

Бериша: Албанија оди кон грчко сценарио на банкрот, јавниот долг достигна 107 отсто од БДП

А1он
Поранешниот албански претседател и експремиер и актуелен лидер на крилото за обнова на Демократската партија, Сали Бериша изјави дека јавниот долг во земјата достигнал 107