inflacija

Економија

МФ: ММФ го објави извештајот од Мисијата за член IV и ПЛЛ – Економијата зајакнува поттикната од јавните инвестиции, инфлацијата се намалува, се остваруваат фискалните цели

А1он
Зајакнување на растот во 2024 година, поттикнат од планираните јавни инвестиции особено почетокот на изградбата на автопатските делници од Коридорите 8 и 10д. Постепено намалување
Економија

Нема да се намалат каматните стапки: Има ризици и покрај забавувањето на инфлацијата, сметаат од НБРМ

Орце Костов
На редовната седница на Комитетот за оперативна монетарна политика на Народната банка беше одлучено каматните стапки да останат непроменети, во услови на значително забавување на
Економија

Ковачевски: Буџетот за 2024 година ќе биде 5,5 милијарди евра, Владата ќе потроши 733 милиони за инвестиции

Орце Костов
Буџетот за 2024 година е проектиран на 343,6 милијарди денари или 5,5 милијарди евра, а во 2024 година се очекува да забрза економскиот раст и
Економија

Во инфлација штедачите поминуваат најлошо, а оние што купиле стан на кредит најдобро, сметаат аналитичарите

Орце Костов
Во сенката на зголемената инфлација која моментално ги обликува економските услови, клучно е да се разбере како овој феномен навистина различно влијае на различни групи
Економија

СДСМ: Економските мерки за заштита на стандардот даваат резултат, инфлацијата се намалува

А1он
Економските мерки и политики на владата предводена од СДСМ даваат резултати, кои ги чувствуваат сите граѓани. Инфлацијата континуирано се намалува. Стапката на инфлација во октомври
Економија

Ковачевски оптимист дека инфлацијата ќе биде под шест отсто до крајот на годината

А1он
Премиерот Димитар Ковачевски денеска, во обраќањето по посетата на Скопската пиварница, рече дека очекува инфлацијата до крајот на годината да биде под шест проценти. -Со
Економија

Ангеловска-Бежоска: Домашната инфлација и натаму се намалува, но треба да се продолжи со претпазливи политики

Орце Костов
„Инфлацијата во домашната економија и натаму забавува кај сите нејзини компоненти, и тоа посилно во однос на забавувањето на просечната инфлација во ЕУ, со што
Економија

Битиќи: Со опозицијата имаме различно интерпретирање на инфлацијата, тие зборуваат за просечна, ние за месечна

А1он
Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи вели дека власта и опозицијата различно ја интерпретираат моменталната инфлација во земјава и дека секој ги толкува бројките како
Економија

Според ММФ инфлацијата е двојно поголема од пресметките на СДСМ

Орце Костов
Меѓународниот монетарен фонд во последниот извештај прогнозира дека Македонија оваа година ќе ја заврши со инфлација од околу десет отсто, а Владата и СДСМ тврдат