nbrm

Економија

Народната банка поднесе кривична пријава против поранешни одговорни лица во Еуростандард за предизвикување стечај

А1он
Имајќи го предвид членот 181 од Законот за банките, со којшто се нормира кривичното дело – Предизвикување стечај на банка, Народната банка до Јавното обвинителство
Економија

КОМП на НБ: Монетарната поставеност соодветна на макроекономските услови

А1он
Комитетот за оперативна монетарна политика на Народната банка на седница заклучи дека засега тековите се стабилни и последните макроекономски показатели главно се движат во согласност
Македонија

Гувернерката на Народна банка примила заканувачки пораки на Фејсбук, испраќачот е фатен

А1он
Гувернерката на Народната банка, Анета Ангеловска-Бежоска примила заканувачки пораки на Фејсбук од непознато лице и случајот го пријавила во полиција. Пораките биле поврзани со пропаѓањето
Македонија

НБРМ: Сите субјекти да ја почитуваат нашата самостојност и одлуките да не се ставаат во политички контекст

А1он
По актулените случувања со пропаѓањето на „Еуростандард банка“, Народната банка апелира да се поичитува нејзината самостојност во донесувањето на одлуките и тие да не се
Македонија

Богов: Гувернерката ја донесе единствената исправна одлука за „Еуростандард банка“

А1он
Гувернерката ја донесе единствената исправна одлука за „Еуростандард банка“ во дадената ситуација. Кога би бил на нејзиното место би ја донел истата одлука, изјави претходниот
Економија

НБРМ ги демантира обвинувањата од Костовски, сториле сè за да ги заштитат депонентите и доверителите

Народната банка ги деманира обвинувањата од сопствениците на Еуростандард банка, и најавува дека ќе ги употреби расположливите правни средства за заштита на нејзиниот интегритет. Од
Економија

Блокирано плаќањето сметки и исплатата на пензии во „Македонски пошти“

Кристијан Ландов
Поради пропаѓањето на „Еуростандард банка“, платниот промет во „Македонски пошти“ е блокиран, соопшти генералниот директор Ејуп Рустеми. Тоа значи дека не може да се наплаќаат
Економија

Еуростандард банка: Продолжуваме со своето работење, заштедите на клиентите се безбедни

А1он
Еуростандард банка АД Скопје ја известува јавноста дека во текот на денешниот ден се пласирани лажни информации кои се однесуваат на функционалноста на редовното работење
Економија

Народната банка денеска ја затвори „Еуростандард банка“

Кристијан Ландов
Стечајна постапка за „Еуростандард банка“ ќе побара Народната банка од судот, најави гувернерката Анита Ангеловска-Бежоска. Таа кажа дека се направени максимални напори за да не
Економија

Монетарната поставеност соодветна на економските и финансиските движења, оценува Народната банка

А1он
Монетарната поставеност е соодветна на постојните економски и финансиски движења, оценува Народната банка. Нејзините очекувања се дека мерките што како централна банка ги презема во