inflacija

Економија

Мицкоски: Инфлацијата е два пати поголема од таа во еврозоната, цените растат, а се намалува вредноста на примањата ма граѓаните

А1он
„Јасна е кондицијата, во првата половина од годината растот на БДП е далеку од под проектираниот, ако беше проектиран 3, 3 и повеќе проценти, во
Економија

Бектеши: Инфлацијата на храната ќе биде пет отсто до крајот на годината, тоа ви го ветувам

Орце Костов
Инфлацијата во делот на храната во моментов е 10 проценти, но министерот Бектеши очекува до крајот на годината таа да падне на пет отсто. –
Економија

Народна Банка повторно ја зголеми каматната стапка, инфлацијата се уште над историско ниво

Орце Костов
На седницата на Комитетот за оперативна монетарна политика при НБРМ е одлучено каматната стапка на благајничките записи да се зголеми за 0,15 п.п. до нивото
Економија

АНАЛИЗА: Повисока инфлација, понизок економски раст – нова Фискална стратегија!

А1он
Инфлацијата ќе биде едноцифрена, но повисока во однос на претходните проценки за годинава. Економијата ќе остане во позитивна зона но со пониска стапка на раст
Економија

Народна банка ја зголеми каматната стапка до ниво од 6 отсто, инфлацијата за мај е 11,3%

Орце Костов
На 20 јуни 2023 година се одржа редовна седница на Комитетот за оперативна монетарна политика на Народната банка, на која беа разгледани најновите податоци и
Економија

Битиќи: Стапката на инфлација наскоро ќе биде едноцифрена

А1он
Потпретседателот на СДСМ Фатмир Битиќи денеска при гостувањето на националната телевизија се осврна на повеќе економски теми и нагласи дека стапката на инфлација наскоро ќе
Економија

Здружението на финансиски пазари очекува во септември инфлацијата да падне под десет отсто

А1он
Очекувањата се дека инфлацијата ќе се намалува и понатаму. Јас од септември во нашата држава очекувам да имаме едноцифрена бројка на инфлација, значи да падне
Економија

Народната банка ја зголеми каматната стапка: Инфлацијата во февруари е 16,7 проценти

Орце Костов
Народната банка продолжува со затегнување на монетарната политика откако Комитетот за оперативна монетарна политика донесе одлука каматната стапка на благајничките записи да се зголеми за