dzs

Економија

Две третини од домаќинствата имаат автомобил, велосипед секое трето

А1он
Околу две третини од домаќинствата поседуваат патнички автомобил, додека велосипед околу една третина и мотор само 6,6 отсто. Телевизор во домот имаат 95 проценти од
Економија

Раст од три проценти на македонската економија во третиот квартал

А1он
Стапката на раст на Бруто-домашниот производ (БДП) во третиот квартал годинава изнесува три проценти, објави денеска Државниот завод за статистика. Во третото тримесечје од годинава,
Македонија

ДЗС: Во некои од урбаните средини, интензитетот на попишување се зголемува

А1он
Во последните три дена од Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, пописните активности на терен се одвиваат непречено и во одредени
Македонија

ДЗС: Попишувачите имаат специјални овластувања и брендирани маици со логото Попис 2021

А1он
Попишувачите ангажирани за потребите на пописот имаат специјални овластувања издадени од Државниот завод за статистика и брендирани маици кои го содржат логото на Попис 2021.
Македонија

ДЗС ги мобилизира тимовите за заштита и спасување од пожари, апел да се вклучат и доброволните противпожарни друштва

А1он
По избувнувањето на повеќе пожари низ источниот и југоисточниот дел на државата, Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) одржи итен состанок со цел мобилизација на
Македонија

Во Собранието поддржани повисоки плати за пиротехничарите, кои ги деактивираат пронајдените стари бомби

А1он
Собраниската Комисија за одбрана и безбедност денеска ги поддржа предложените измени на Законот за заштита и спасување, во прво читање, поднесени од Министерството за одбрана.
Македонија

ДЗС: Не е побарано да се одложи пописот, тој ќе почне на 1 април

А1он
Државниот завод за статистика ги отфрла информациите кои се појавија во јавноста дека се бара одложување на Пописот поради состојбата со коронавирусот. Од ДЗС денеска