dzs

Македонија

ДЗС: Кружат лажни информации околу апликацијата за самопопишување од странство

А1он
Динамиката на попишување се одвива успешно, а бројките покажуваат дека досега се попишани над 22.000 лица од дијаспората, соопшти денеска Државниот завод за статистика и
Македонија

Преку апликацијата за самопопишување досега евидентирани над 11 илјади лица

А1он
Преку апликацијата за самопопишување досега се евидентирани 11.149 лица, објави Државниот завод за статистика на својата веб страница. Податоците се однесуваат за состојбата на 2
Македонија

Во просек спиеме по девет часа на ден, а половина од слободното време ни оди на гледање телевизија

А1он
Најголем дел од времето во денот македонските граѓани го поминуваат во спиење, а речиси половина од слободното време го поминуваат во гледање телевизија. Најзафатени се
Македонија

На Криволак ќе се уништуваат гранатите откопани во Битола

А1он
Дирекцијата за заштита и спасување денеска на армискиот полигон „Криволак“ ќе изврши уништувањето на неексплодирани убојни средства останати од Првата Светска војна, пронајдени на локалитетот
Македонија

ДЗС: Вежба со републичките сили за заштита и спасување и Тимовите за брз одговор „Маврово 2020“

А1он
Припадници на Дирекцијата за заштита и спасување со акција за извлекување четири лица зафатени од свлечиште ја завршија тридневната обука и вежба на Републичките сили
Македонија

Вежба „Маврово 2020″на Републичките сили за заштита и спасување и Тимовите за брз одговор при Дирекцијата за заштита и спасување

А1он
Дирекцијата за заштита и спасување во Маврово спроведува вежба на припадниците на тимовите за брз одговор – ТБО при Дирекцијата за заштита и спасување. Целта
Македонија

Тим на ДЗС интервенираше за помош на повреден планински велосипедист на Баба

А1он
Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) информира дека вчера по пријава за повреден планински велосипедист на планината Баба, нивниот тим веднаш со помош на теренско
Економија

Во првиот квартал годинава стапката на невработеност 16,2 отсто

А1он
Стапката на невработеност во првиот квартал од оваа година изнесува 16,2 отсто, објави Државниот завод за статистика. Според објавените податоци во првото тримесечје од годинава,