popis 2021

Македонија

Македонија има 18.897 неписмени лица, објавен трет сет податоци од пописот

А1он
Државниот завод за статистика објави трет сет податоци од минатогодишниот попис кој се однесува на образовните и економските карактеристики на лицата, лицата со попреченост и
Македонија

Симовски: Направивме попис, но последниве четири години немаме вработено ниту еден човек, а напуштија повеќе од 100

Маја Илиевска-Пачемска
Најголемиот предизвик со кој се соочува Државниот завод за статистика е недостиг на кадар, соопшти денеска директорот Апостол Симовски на одбележувањето на 77 години од
Македонија

(ВИДЕО) Симовски: Каде беа за пописот тие 132.000 граѓани, наседнаа на убедувањето за бојкот

А1он
Три години се вршеше страшен притисок граѓаните да не го прифатат пописот, вели директорот на Државниот завод за статистика во интервју за „Макфакс“. На прашањето
Економија

Бизнисменот Кирил Лазаров: 100 000 стари жители повеќе и 200 000 млади луѓе помалку е огромниот предизвик по економската одржливост на државата, а не што сме по вера и нација

А1он
„Како луѓе исправени пред Бога, сите сме исти и еднакви, без разлика на националност, вера, боја на кожа и слично. Како луѓе исправени пред државата
Македонија

Демократската Партија на Турците не ги прифаќа резултатите од Пописот

А1он
Многу јасно и недвосмислено ве известуваме дека резултатите што се објавени од страна на Државниот завод за статистика „НЕ ГИ ПРИФАЌАМЕ“, велат од Демократска Партија
Македонија

Демократски сојуз: Резултатите од пописот не се одраз на реалноста

А1он
Според првичните анализи на објавените податоци од пописот, Демократскиот сојуз, оценува дека тие не се одраз на фактичката состојба. – Во дијаспората, проценките се дека
Македонија

„Најголем фалсификат“, „Оставка од Симовски и од Владата“, граѓаните револтирани од резултатите од пописот

Маја Илиевска-Пачемска
Истиот миг кога директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски, ги соопшти официјалите резултати од пописот 2021, граѓаните ги преполнија социјалните мрежи со коментари.
Македонија

(ВИДЕО) Симовски: Мал е бројот на непопишани, очекувавме да сѐ и повеќе

Кристијан Ландов
Во Македонија како Бугари се изјасниле околу 3500 лица. Ова е податокот кој го сподели директорот на Заводот за статистика, Апостол Симовски. Тој посочи дека
Македонија

ВИДЕО: 58.44% Македонци, 24.30% Албанци живеат во Македонија, објавени резултатите од пописот

Кристијан Ландов
Вкупно попишано население е 2.097.317 лица, од кои 54.21 се Македонци, 29.52 се Албанци, 3.98 се Турци, 2.34 се Роми, 1,18 се Срби, 0,87 се
Македонија

ВИДЕО: Објавување на резултатите од пописот 2021

А1он
Директорот на Државниот завод за статистика ги презентира резултатите од пописот на населението, домаќинствата и становите. Статистичката операција се спроведе од 5 до 30 септември