popis

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ нема да ги признае бројките од попишаното нерезидентно население, вели Мицкоски

А1он
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска на прес-конференција рече дека ниту тој ниту ВМРО-ДПМНЕ нема да ги признаат бројките од попишаното нерезидентно население. -Мојот став
Македонија

Собранието ги одложи пописот и локалните избори

А1он
Собранието на Република Северна Македонија вечерва ги донесе Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна
Македонија

Прекината седницата за одложување на пописот, пратеници не можеле да најдат место за паркинг

А1он
Собранието на Република Северна Македонија попладнево го започна продолжението на 38. седница на чиј дневен ред се измените и дополнувањата на Законот за попис, со
Македонија

Измените на Законот за попис поддржани во Комисијата за европски прашања, утре се пред Законодавно-правната комисија

А1он
Во Собранието доцна попладнево заврши комисиската расправа по Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна
Македонија

Најчевска: Нема друга држава која до последен момент не знае дали ќе има попис, ова нема врска со право

Кристијан Ландов
Смешно ми е да зборувам за одговорност бидејќи за да постои, треба да постојат институции и процедури. Ова е ставот на професорката Мирјана Најчевска, прашана
Македонија

Алијансата и Алтернативата гласаа против постапката за одлагање на пописот, едногласно подржана потребата од носење на измените на Изборниот законик

Габриела Димковиќ-Мишевска
Со 95 гласа „за“ и со 7 „против“ на пратениците од коалицијата „Алијанса за Албанците – Алтернатива“ , Собранието го усвои предлогот да се расправа
Македонија

Пописот не почна, се чека одлуката на Собранието за одложување

А1он
Утрово формално требаше да почне главната фаза од попишувањето на населението, домаќинствата и становите на целата територија на земјава. Според важечкиот закон пописот треба да
Македонија

Заев: Целта на пописот е да бидат опфатени сите

А1он
Претседателот на Владата Зоран Заев, оствари средба со делегација на Сојузот на турски невладини организации – МАТУСИТЕБ, предводена од претседателот на Сојузот, Хустрев Емин, придружуван
Македонија

Заврши координацијата кај Џафери, вечерва нема седница за одложување на пописот

А1он
Нема услови денеска да се одржи седница на Собранието за одложување на пописот. Ова е епилогот од попладневната координација кај претседателот на Собранието Талат Џафери,