popis

Македонија

Објавен конкурсот за ангажирање реонски попишувачи и инструктори

А1он
Државниот завод за статистика го објави конкурсот за пријавување кандидати за реонски попишувачи и инструктори кои ќе учествуваат во спроведувањето на Пописот на населението, домаќинствата
Македонија

Од утре започнува пријавувањето на кандидатите за реонски попишувачи и инструктори за претстојниот попис

А1он
Конкурсот за пријавување на кандидати за реонски попишувачи и инструктори за претстојниот попис ќе биде објавен утре во четири дневни весници, како и на веб-страницата www.Popis2021.stat.gov.mk каде 
Македонија

ДЗС на 20 јули ќе објави конкурс за попишувачи и инструктори за претстојниот попис

А1он
Конкурсот за избор на реонски попишувачи и инструктори за претстојниот попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2021, ќе биде објавен на
Македонија

Пописот во септември ќе се спроведе според највисоките статистички стандарди, тврди Маричиќ

А1он
Пописот во септември ќе се спроведе според највисоките статистички стандарди, изјави министерот за правда Бојан Маричиќ во интервјуто за „Еуроњуз“ дадено за време на неговата
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ нема да ги признае бројките од попишаното нерезидентно население, вели Мицкоски

А1он
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска на прес-конференција рече дека ниту тој ниту ВМРО-ДПМНЕ нема да ги признаат бројките од попишаното нерезидентно население. -Мојот став
Македонија

Собранието ги одложи пописот и локалните избори

А1он
Собранието на Република Северна Македонија вечерва ги донесе Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна
Македонија

Прекината седницата за одложување на пописот, пратеници не можеле да најдат место за паркинг

А1он
Собранието на Република Северна Македонија попладнево го започна продолжението на 38. седница на чиј дневен ред се измените и дополнувањата на Законот за попис, со
Македонија

Измените на Законот за попис поддржани во Комисијата за европски прашања, утре се пред Законодавно-правната комисија

А1он
Во Собранието доцна попладнево заврши комисиската расправа по Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна
Македонија

Најчевска: Нема друга држава која до последен момент не знае дали ќе има попис, ова нема врска со право

Кристијан Ландов
Смешно ми е да зборувам за одговорност бидејќи за да постои, треба да постојат институции и процедури. Ова е ставот на професорката Мирјана Најчевска, прашана