Апелирам Македонците од Албанија масовно да учествуваат во пописот, порача Мицкоски

Од:

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска апелираше до Македонците во Албанија масовно да учествуваат во пописот во таа држава.

-Додека се случуваат сите овие проблеми, пропагандите на соседите никогаш не престанаа. Додека оваа власт не убедува во придобивките од добрососедскиот договор кои самите го склучија, Бугарија тера отворена пропаганда против Македонија и како тоа да не е доволно, овие денови тие вршат жесток притисок и терор при пописот во Албанија, македонското малцинство да се впишува како етнички Бугари. И сега познати ни се намерите на бугарската политика, но необјаснив е молкот на македонската власт. Да бидам искрен, не очекувам дека Али Ахмети ќе се прекрши за Македонците во Албанија, но барем Ковачевски да преземе мерки и да реагира на ваквиот отворен притисок за асимилација која гледаат како им се случува пред очи, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски говорејќи на конференцијата на УМС на ВМРО-ДПМНЕ во Велес.

Мицкоски ги повика Македонците да бидат дел од пописот во Албанија.

-Од овде, од срцето на Македонија јавно повикувам и апелирам Македонците од Албанија да излезат и да се попишат како Македонци, она што со векови биле и ќе продолжат да бидат. Апелирам дека сега е моментот да не потклекнуваат, и одговорот на сите туѓи пропаганди да биде масовност. Следуваат промени во Македонија и како Македонци и Македонија како нивна држава од која тие влечат потекло, ќе им помогне во иднина, и ќе ни биде полесно повеќе да се вклучиме во поддршката за развој и негување на македонските особености и култура. Апелирам сега кога притисоците и заканите се методот со кој Бугарија врши пропаганда, одговорот на Македонците од Албанија да биде масовност на пописот, кажа Мицкоски.

Шефот на дипломатијата Бујар Османи вчера преку видео обраќање до Македонците кои живеат во Албанија, им порача дека овој попис им овозможува слободно да ја изразат нивната етничка, јазична, и религиска припадност, која, како што кажа, претставува основно природно право на секој поединец, и со генерации наназад опстојува на овие простори.

-Деновиве сме свесни на различни пропаганди коишто апелираат на вашата одлука, не водејќи сметка за вашите чувства. Не треба ништо од тоа да ве загрижува. Албанија е слободна земја каде секој може слободно да го изрази и негува својот идентитет, без да се грижи за било какви последици од тоа. Со тоа вие и дополнително ќе ја потврдите вашата незаменлива улога, во градењето мостови на пријателство меѓу двете држави, порача вчера Османи.

Претседателот на бугарската фондација „Македонија“ Виктор Стојанов, во петокот упати отворена закана до жителите на Пустец, во Алабанија, каде живее македонското малцинство, доколку на претстојниот попис не се пишат како етнички Бугари ќе им бидат одземени бугарските државјанства. Во бугарското Собрание во процес се и законски измени со кои, како што објави бугарскиот европарламентарец Андреј Ковачев, ќе бидат јавно објавени сите што земале бугарско државјанство во изминатите 22 години.

Стојанов, кој е претседател на бугарската фондација „Македонија“ често се наоѓа во фокусот на јавноста со своите објави на Фејсбук, како што е понудата од 200 евра за идентитетот на македонскиот полицаец од граничниот премин Деве Баир, додека преку фондацијата нуди и пари на македонски деца што ќе го учат бугарскиот јазик и разни понуди за преземање на фудбалски клубови, меѓу кои и за Вардар.

Во Албанија во тек е пописот на населението кој треба да трае до 30 октомври. Изминатиот период голем број бугарски активисти, претставници на власта, невладини организации беа многу активни меѓу Македонците во Албанија обидувајќи се да ги убедат дека се Бугари. Се ветуваат пасоши, стипендии, бесплатно школување во Бугарија и работа.

Би можело да ве интересира

Мицкоски-Главчев: Да се релаксираат односите, да се гледа на иднината и да се користат можностите

Горан Наумовски

ВМРО-ДПМНЕ: Глупави се соопштенијата на СДС каде се тврди дека се криела средба со бугарскиот премиер

Мицкоски: Времето на свиткани кичми заврши, време е да градиме иднина

Горан Наумовски

Мицкоски: Продолжуваме со нашите сојузници да сме посветени на мирот, стабилноста и владеењето на меѓународното право

Горан Наумовски

Мицкоски: Еден од најакутните проблеми е корупцијата за што како нова Влада работиме интензивно за нејзино искоренување

Средба Мицкоски – Рикер во Вашингтон, разговарале за предизвиците и поддршката за остварување на стратешките интереси