Економија

20 отсто за нов објект, останатото за опрема, ТИРЗ не кажува во што конкретно се стои инвестицијата од 126 милиони евра на „Гересхајмер“

Маја Илиевска-Пачемска
До крајот на септември треба да почне изградбата на новата фабрика на германската компанија „Гересхајмер“ која најави досега најголема инвестиција, 126 милиони евра, во Технолошко
Економија

„Еуроникел“: Нема отпуштања во „Фени“ ниту фабриката се продава, почнува плански ремонт

Маја Илиевска-Пачемска
Нема отпуштања од работа ниту затворање на фабриката „Фени“ во Кавадрци со која од 2018 година стопанисува „Еуроникел“, домашен претставник на швајцарскиот фонд „ГСОЛ“. На
Македонија

Дојранско не се полни со свежа вода оти годишниот трошок за струја скокнал од 1 на 3,9 милиони евра, за Екологија нема простор за загриженост

Нема простор за загриженост кај жителите на Дојран кои стравуваат дека ќе се повтори еколошката катастрофа со езерото кое веќе три месеци не се полни
Македонија

ВИДЕО: Три месеци стопиран системот за полнење на Дојранско Езеро, се стравува од нова еколошката катастрофа

Маја Илиевска-Пачемска
Три месеци е стопиран хидросистемот за полнење на Дојранското Езеро. Нема доток на свежа вода, водостојот е во опаѓање, а дојранчани веќе стравуваат дека ќе
Македонија

Центар ќе забрани изградба на пат до парцелата на „Маркеза“ на Водно за која веќе е дадено одобрение за градење

Маја Илиевска-Пачемска
Откако не најде начин да го поништи веќе издаденото одобрение за градење на „Маркеза“ на Водно, Општина Центар ќе ја забрани изградбата на патот кој
Македонија

Николовска: Можело да се конфискува и личен имот на обвинетите, надвор од правна логика е да се конфискува целиот имот на партијата

Маја Илиевска-Пачемска
Судската постапка „Талир 2“ за Ружица Николовска, правна застапничка на ВМРО – ДПМНЕ, била насочена исклучиво кон имотот на политичката партија ВМРО – ДПМНЕ. По
Видео Македонија

(ВИДЕО) Хрватска го отфрли обвинението против Љубе Бошкоски за „Раштански Лозја“: Заврши мојот политички прогон од две децении

Маја Илиевска-Пачемска
Хрватска го отфрли обвинението против Љубе Бошкоски за случајот „Раштански Лозја“, дознава „А1он“. Ексминистерот за внатрешни работи повеќе не е цел на истрага ниту, пак,
Македонија

Ковачевски за летот на Лавров: Забраната за прелет на руски авиони останува, овој лет нема друг третман

Маја Илиевска-Пачемска
Забранетиот лет на авионот со кој шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров требаше денес да пристигне во дводневна посета на Белград нема поинаков третман од
Македонија

ВИДЕО: Место илјадници евра, од септември 0 денари ќе биде трошокот на земјоделците за подготовка на бизнис-планови

Скапите консултантски услуги што ги плаќаат земјоделците  од септември ќе се сведат на нула денари. За подготовка на бизнис-план и апликација за разни фондови, младите
Македонија

Ангелоски: Итно укинување на бирократските процедури за инсталирање обновливи извори, вишок се

Маја Илиевска-Пачемска
Заштита од ценовните шокови е можна со зголемување на домашното производство и на енергенти и на прехранбени производи, смета Трајан Ангелоски, претседател на Сојузот на