Македонија

Мицкоски: Алијанса да ги спречи автобусите со млади од Гостивар и Тетово кои ја напуштаат Македонија за да влезе во Влада

Маја Илиевска-Пачемска
Лидерот на ВМРО – ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, побара Алијанса за Албанците да покаже програма за да може да се разбере нивната желба за влез во
Македонија

Мицкоски до бугарските политичари: Посветете се на подобрување на стандардот место да градите кампања за тоа кој повеќе ја плука и ја мрази Македонија

Маја Илиевска-Пачемска
Лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски ги повика македонските власти да престанат со аматеризмот кога се работи за македонско – бугарските односи и понуди помош и
Македонија

МКЦ: Малициозно е да се потценува трудот на шанкерите, понекогаш работат и по 12 часа, служат по 2000 луѓе

Маја Илиевска-Пачемска
Од Младинскиот културен центар не е возможно незаконски да се испумпуваат пари оти секоја исплата оди преку Град Скопје и ревизијата на финансиското работење градоначалничката
Македонија

Арсовска обвини за испумпување пари од МКЦ: На шанкери им исплаќале по 750 евра месечно

Маја Илиевска-Пачемска
Лаги и манипулации се обвинувањата за директорската смена и за кратењето на буџетот на Младинскиот културен центар (МКЦ), вели градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска. Луѓето
Македонија

Сали за отстапување на Министерството на Алијанса: Тоа се шпекулации, се повторуваат пет месеци

Маја Илиевска-Пачемска
Сè уште нема конкретни разговори за отстапување на Министерството за здравство на Алијанса за Албанците, рече денес актуелниот министер за здравство Беким Сали. Одговарајќи на
Видео Истражувања Македонија

ВИДЕО: Шест месеци Македонија вакцинира со „Фајзер“ со истечен, па продолжен рок

Маја Илиевска-Пачемска
Следната недела истекува и продолжениот рок за шест месеци на вакцината на „Фајзер“ за заштита од Ковид-19, која со месеци е единствената што ја имаме.
Македонија

Најзаразниот сој досега, „кракен“, не е откриен кај нас, но последната анализа е направена на 5 декември

На крајот на следната недела Институтот за јавно здравје ќе има податоци дали во моментов кај нас се шири најзаразната варијанта на коронавирус досега наречена
Македонија

Арсовска со кривична за цементарница: Не може граѓаните да бидат жртви на неколкумина кои со децении нè трујат

Маја Илиевска-Пачемска
Градоначалничката на Скопје Данела Арсовска ќе поднесе кривична пријава против цементарницата „Титан Усје“ оти инспекторите од Град Скопје и од Министерството за животна средина утврдиле
Видео Македонија

ВИДЕО: Автомобил пропадна во канал на недоградената Есенинова во Кисела Вода, Арсовска не кажува кога ќе ја заврши

Маја Илиевска-Пачемска
Утрово автомобил враќајќи се наназад пропадна во канал кој е дел од градилиштето на недоградената улица Есенинова во Кисела Вода која треба да обезбеди уште
Македонија

(ВИДЕО) Делчев-Тодев до американската амбасадорка за тепачката во Идризово: Затворските полицајци немаат вина, спречиле крвопролевање меѓу две групации

Маја Илиевска-Пачемска
Затворските полицајци не се виновни, туку спречувале крвопролевање меѓу две групации во затворот „Идризово“, кои се степале на 31 декември, вели Гоце Делчев-Тодев, претседател на