mkc

Култура

Премиерна изведба на претставата „Дневна доза мазохизам“ во МКЦ

А1он
Премиерна изведба на претставата „Дневна доза мазохизам“ по текст на младата хрватска авторка Дина Вукелиќ, во режија на Лука Кортина ќе биде одиграна вечерва во
Култура

Прво издание на новооснованиот Скопски поетски фестивал

А1он
Во МКЦ ‒ Скопје вечер почнува првотот издане на новооснованиот Скопски поетски фестивал. На отворањето, дузина поети ќе читаат поезија на настанот наречен „Стихофренија“, тематско
Култура

„Здраво млади“ во МКЦ парк

А1он
Единаесеттото издание на „Здраво млади“ ќе се одржи вечер во паркот на Младинскиот културен центар. Фестивалот ќе се реализира согласно актуелните мерки/протоколи за организирање настани
Култура

Локомотива организира второ издание на летната школа „Курирање во контекст“

А1он
Второто издание на летната школа „Курирање во контекст“, организирана од Центарот за нови иницијативни во уметноста и културата – Локомотива, започнува на 29 август. Школата
Култура

„Маска или преобразба на изопаченото“ – изложба на Бранкица Јордановска

А1он
Младинскиот културен центар ја најавува ликовната изложба на младата уметница Бранкица Јордановска со наслов „Маска или преобразба на изопаченото“, како дел од програмата на фестивалот
Култура

Промоција на музичката компилација „Ние сме од Скопје“ во Младинскиот културен центар

А1он
Во рамки на четвртото издание на Меѓународниот ден на независните музичките продавници, денеска во Младинскиот културен центар ќе биде промовирана музичката компилација од различни домашни
Култура

Дневно дружење на платото пред МКЦ по повод „Ден на независните музички продавници“

А1он
По повод „Ден на независните музички продавници“ денеска, „АП(о)ТЕКА МКЦ“ и „Corpus Delicti“ во периодот од 12 до 17 часот, ќе организираат дневно дружење на
Култура

Отворање изложба на фотографии „Урбана архитектура во двојна експозиција“ на Виктор Поповски во МКЦ

А1он
Изложба на фотографии насловена „Урбана архитектура во двојна експозиција“ од Виктор Поповски вечерва, во 20 часот, ќе биде отворена во МКЦ (Галерија 2). „Урбана архитектура