МКЦ: Директорот Ванчо Богоев беше сменет оти не потпиша вработување за Бени Шаќири

Од:

Вршителот на должноста директор, Ванчо Богоев бил сменет од својата позиција затоа што не сакал да потпише вработување за пејачот Арбен Бени Шаќири.

Од МКЦ соопштија дека Богоев не подлегнал на притисоците од Генералниот секретар на Град Скопје да потпише вработување, па затоа од утре МКЦ ќе има нов в.д. директор, Никола Алексов кој е дипломиран детектив примен пред два дена преку Агенцијата за привремени вработувања.

„Во попладневните часови вчера, постоечкиот в.д. директор на МКЦ, Ванчо Богоев кој е 36 години е дел од институцијата и кој со својот едвај целогодишен мандат продолжи во насока на растење и одржување на програмата на МКЦ, беше сменет од својата позиција поради неподлегнување на екстремните притисоци од Генералниот секретар на Град Скопје да потпише вработување за Арбен Шаќири.

Бидејќи, сега веќе екс директорот на МКЦ не ја потпиша таа одлука, од утре МКЦ има нов в.д. директор, Никола Алексов, дипломиран детектив, кој е примен пред два дена преку Агенција за привремени вработувања во МКЦ без никакво искуство и позадина во културна институција“, истакнаа од Програмскиот колегиум на МКЦ.

Оттаму велат дека имале потреба за разјаснување на ситуацијата која се наметнала поради сомнежот во законитоста на овие решенија бидејќи со ова, се одбегнува повотрно можноста да јавно се спроведе отворен конкурс за директор, на кој отворено и транспарентно би можеле да се пријават сите квалификувани професионалци од областа на културата.

Би можело да ве интересира

Внукот на Али Ахмети, Дрин стана управител на „Соравиа“, ќе ја води фирмата со Бугаринот Валери Атанасов

Орце Костов

Нов директор на МЕПСО е Зуди Кока, брат на Цуфи Кока кој впери пиштол во демонстранти

Орце Костов

ОТА во правен вакуум без директор: Мандатот на Ангеловски истекува утре, Собранието дури вчера распиша нов оглас

Орце Костов

АНДЕРФЕСТ ќе се одржи петти пат на 13.ти октомври во МКЦ

Фондот за здравство остана без директор од ДУИ: Фатон Ахмети си поднесе оставка

Орце Костов

МЕПСО врати директор кој бил разрешен од истата позиција со отпремнина: За Битиќи тоа е нелогично и неетички

Орце Костов