istanbul

Регион

Еден од обвинетите за убиството на водачот на шкаљарскиот клан: Платиле 1,5 милиони евра за неговата ликвидација

А1он
Турските истражители открија и нови детали од ликвидацијата на Јован Вукотиќ (42), поглаварот на шкањарскиот клан, каде што наведуваат дека уапсените жители на Никшиќ, Здравко
Свет

(ВИДЕО) Шест лица ранети во Истанбул: Се скарале во трговски центар, а потоа се степале и пукале

А1он
Најмалку шест лица, меѓу кои државјани на Азербејџан и Иран, се ранети во пукотница во трговски центар во Истанбул, пишува весникот „Сабах“. Расправијата меѓу две
Регион

Водачот на црногорскиот Шкаљарски клан кој имаше лажен македонски пасош убиен во Истанбул

А1он
Јован Вукотиќ, водачот на Шкаљарскиот клан е убиен вечерва во Истанбул. Вукотиќ беше во бегство откако по него беше распишана потерница под обвинение дека ги
Регион

Прекината пловидбата низ Истанбул, брод со жито од Украина се насука во Босфор

А1он
Товарен брод со 3.000 тони пченка од Украина се насука денеска во Босфорот, поради што е прекинато пловењето низ Истанбул. Официјални лица од Истанбул соопштија
Свет

Во Истанбул почна да работи Заедничкиот координативен центар за извоз на жито од Украина

А1он
Во Истанбул започна со работа заедничкиот координативен центар формиран според договорот за продолжување на извозот на жито од пристаништата во Украина, соопшти денеска Министерството. Свеченото
Македонија

Македонскиот јазик ќе можат да го изучуваат сите студенти на истанбулскиот универзитет

А1он
Со заложби на Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје (МСМЈЛК при УКИМ) од следната академска
Регион

Казна од над 450 илјади евра за одговорната компанија, откако снегот зароби возачи низ Истанбул

А1он
Турското Министерство за транспорт и инфраструктура изрече казна од над 450 илјади евра за компанијата одговорна за автопатот Северна Мармара. Причината е тоа што одредени
Регион

ВИДЕО: Расте бројот на жртвите од невремето во Истанбул, мајка загина штитејќи си го синот кога падна покрив врз нив

А1он
Најмалку шест лица, меѓу кои и еден странски државјанин, загинаа, а десетици се повредени кога во понеделникот силно невреме го погоди најголемиот турски град Истанбул