istanbul

Регион

Сеизмолог предупредува на можен катастрофален земјотрес во Истанбул

А1он
Разурнувачки земјотрес со јачина од над 7 степени по Рихтеровата скала во областа на Истанбул не е далечна перспектива, предупреди турскиот сеизмолог, проф. Наџи Горјур
Економија

Истанбул има поголем БДП од Македонија, Србија, Хрватска, Црна Гора и Бугарија заедно

А1он
Најголемиот турски град Истанбул има Бруто домашен производ (БДП) вреден 256 милијарди долари, а осум балкански земји заедно имаат 253 милијарди долари, покажува истражување на
Свет

Ново пребројување на неважечките ливчиња во Истанбул

А1он
Регионалната изборна комисија на Истанбул вечерва донесе одлука за одново пребројување на сите неважечки гласачки ливчиња од изборите за истанбулски градоначалник, што се одржаа во
Свет

Повторно ќе се пребројуваат гласовите од локалните избори во Истанбул

А1он
Турските изборни власти почнаа повторно да ги пребројуваат гласовите во повеќе избирачки места во Истанбул, по приговорите на Партијата на правдата и развојот (АКП) на
Економија

Иновативно решение од Македонија меѓу 50-те најдобри старт-ап бизниси на Форум во Истанбул

А1он
Македонскиот иновативен бизнис „PowerAD“ од Струмица е селектиран во групата на 50 напредни конкурентни старт-ап бизниси од целиот свет на форумот на најголеми приватни инвеститори
Свет

Расте бројот на загинати во уривањето на зградата во Истанбул

А1он
Бројот на загинати во уривањето на зградата во Истанбул се зголеми на 18 жртви, потврди турскиот министер за внатрешни работи, Сулејман Сојлу, јави агенцијата Анадолија.