bura

Свет

(ВИДЕО) Невреме во Британија: Откажани се околу 140 летови, патници се блокирани во неколку градови

А1он
Десетици летови во Велика Британија беа откажани поради бурата Кетлин, која донесе ветрови до 112 километри на час и го предизвика најтоплиот ден во годината
Свет

(ВИДЕО) Бурата Иша ја погоди Британија, откажани летови, илјадници домови без струја

А1он
Бурата Иша вчера и денеска го прекина британскиот воздушен и железнички транспорт и остави илјадници домови без струја. Најпогодена беше Шкотска, со ветрови до 144
Регион

Дел од Хрватска под снежна бура: Вклучен црвен метео-аларм

А1он
Снег, снежна бура и силен ветер го зафатиле северниот дел од Јадранското Приморје. Во Хрватска и официјално вклучен црвен метео-аларм. Најтешка е ситуацијата во Кварнерскиот
Свет

Нова бура над Велика Британија, училиштата затворени, на луѓето им е кажано да работат од дома

А1он
Бурата Киран ја погоди Велика Британија, метеоролозите предупредуваат дека животите би можеле да бидат загрозени, додека некои компании ги повикаа работниците да работат од дома.
Свет

Десетици илјади луѓе без струја во североисточниот дел на Америка и Канада поради бурата Ли

А1он
Десетици илјади луѓе во регионот на Нова Англија во САД и во источна Канада останаа без струја откако ураганот Ли донесе обилни врнежи од дожд
Македонија

Спасени три лица на Дојранско езеро: Бурата ги повлекла во чамецот далеку од брегот

Орце Костов
Околу 8.30 часот утрово на единствениот телефонски број за итни повици 112 во ЦУК, се јавило лице кое со уште две лица се наоѓало во
Свет

(ВИДЕО) Едно лице загина, а петмина се тешко повредени во песочна бура која го зафати Египет

А1он
Едно лице загина, a петмина се тешко повредени во песочна бура која го зафати Египет, јавуваат локалните медиуми. Видеата на социјалните мрежи го покажуваат интензитетот