nov zeland

Свет

Џиновски вулкан може да еруптира во секој момент: Последиците би ги почувствувале сите

А1он
Научниците од Нов Зеланд алармираат за вулканот под најголемото езеро во земјата, кој ја предизвика најголемата ерупција  во последните 5.000 години, кога последен пат еруптираше
Свет

Пронајдена жената осомничена за убиството на две деца пронајдени во куфери

А1он
Полицијата на Нов Зеланд соопшти дека Јужна Кореја уапсила жена осомничена за убиство на две деца чии тела биле пронајдени во куфери во август, објави
Свет

Ардерн: Нов Зеланд ќе стане република, но не наскоро

А1он
Новозеландската премиерка Џасинда Ардерн изјави дека по смртта на кралицата Елизабета Втора нејзината влада нема да бара промена на статусот на Нов Зеланд од кралство
Свет

Нов Зеланд дополнително ги олеснува мерките против Ковид-19

А1он
Веќе нема да биде потребно посетителите на Нов Зеланд да бидат вакцинирани против Ковид-19, соопшти денеска премиерката Џасинда Ардерн, јави ДПА. Во земјата ќе престане
Свет

Новозеландската полиција идентификува деца чии останки биле пронајдени во стари куфери: Биле мртви три или четири години

А1он
Полицијата во Нов Зеланд идентификуваше две деца чии останки беа пронајдени претходно овој месец во куфери купени од едно семејство на аукција. Во петокот таа
Свет

Ардерн призна дека телото на новозеландски војник може нема да биде вратено дома од Украина

А1он
Премиерката на Нов Зеланд, Јасинда Ардерн призна дека телото на новозеландскиот војник, кој загина бранејќи ја Украина, можеби никогаш нема да биде вратено дома. Дваесет
Свет

ВИДЕО: Големи поплави во Нов Зеланд, стотици луѓе евакуирани

А1он
Обилните врнежи кои со денови паѓаат во северниот и централниот дел на Нов Зеланд денеска се намалија, но жителите таму беа принудени да напуштат своите
Свет

САД, Јапонија, Австралија, Нов Зеланд и Велика Британија основаа Пацифичка групација

А1он
СAД, Австралија, Јапонија, Нов Зеланд и Велика Британија формираа неформална група чија цел е зајакнување на економските и дипломатските врски со островските држави на Тихиот