nov zeland

Свет

Нови 27 случаи на заразени со делта сојот во Нов Зеланд, во Оукленд протести против седумнеделното „заклучување“

А1он
Претставници на здравствените власти од Нов Зеланд денеска соопштија за 27 нови случаи на многу заразната делта варијанта на коронавирусот во Оукланд, во кој граѓаните
Свет

Се укинува карантинот во повеќето градови во Нов Зеланд

А1он
Карантинот ќе биде укинат за големи делови на Нов Зеланд, затоа што бидејќи бројот на заразени лица со коронавирусот продолжува да опаѓа, соопшти денеска премиерката
Свет

ВИДЕО: Терористички напад во Нов Зеланд, ранети шест лица, напаѓачот бил инспириран од ИСИС

А1он
Полицијата во Нов Зелан објави дека е убеи маж кој повредил неколку луѓе во инцидентот што се случи во трговски центар во Оукленд. Двајца од
Свет

Нов Зеланд со Фајзер ќе ги вакцинира деца на возраст од 12 до 15 години

А1он
Нов Зеланд одобри употреба на Фајзер/БиоНТек за деца и адолесценти со цел да се сузбие ширењето на коронавирусот, соопшти денеска премиерката на таа земја Џасинда
Свет

Во Нов Зеланд јуни годинава беше најтоплиот во последните 110 години

А1он
Во Нов Зеланд јуни годинава беше најтоплиот од почетокот на мерењето на температурата во земјата пред 110 години, покажуваат официјалните податоци за климата. Според Националниот
Свет

Ардерн: Односите на Нов Зеланд со Кина стануваат сè покомплексни

А1он
Како што зајакнува глобалната улога и важноста на Пекинг, односите со Кина, најголемиот трговски партнер на Нов Зеланд, стануваат сè покомплексни, изјави денеска премиерката Џасинда