sudenje

Македонија

Апелација го одби барањето на Панчевски за изземање на Велешкиот суд

А1он
Апелацискиот суд Скопје го отфрли барањето на поранешниот претседател на скопскиот Кривичен суд, Владимир Панчевски, за изземање на Велешкиот суд и префрлување на предметот во
Видео Македонија

(ВИДЕО) Судење за убиството на Пино: Притвореничката Блерта Поцеста молчеше на денешното сведочење

Искра Манојлоска
„Јас денеска немам што да кажам”, рече сведокот Блерта Поцеста на почетокот на денешното рочиште за убиството на Пино Секондо. Таа е обвинета за повеќекратно
Македонија

Бојан Јовановски во судница ја покажува скапата гардероба на „Луј Витон“, „Шанел“ и „Диор“

Искра Манојлоска
Бојан Јовановски – Боки 13 на денешното рочиште за случајот „Рекет“, во судницата, застанат пред екранот, листа фотографии и „селфи“ од „Инстаграм“ за да докаже
Македонија

Трајковски: Десет дена пред настанот кај Смилковско Езеро имав информации за можни инциденти

А1он
Десетина дена пред крвавиот настан кај Смилковско Езеро, Зоран Трајковски, актуелен полициски службеник во Полициска станица Драчево (поранешен началник на Секторот за оперативно изведување 1998-2003
Македонија

Тодоровиќ не се појави да сведочи, судењето за „Рекет“ одложено за утре

А1он
Поранешниот градоначалник на Општина Центар и сопственик на „Тинекс“, Владимир Тодоровиќ, не се појави денеска во судот, каде што требаше да сведочи на рочиштето за
Македонија

Продолжен притворот на заканувачот Емил Јакимовски, пресудата на 6 март

А1он
Нови 30 дена притвор му биле определени на Емил Јакимовски, поранешниот вработен во Централниот регистар и член на ВМРО-ДПМНЕ, обвинет за загрозување на сигурноста на
Македонија

ВИДЕО: Азири тврди дека Радникот го терал да потпише изјава за убиствата на момчињата кај Смилковско

Кристијан Ландов
Обвинетиот во „Монструм“, Хаки Азири на денешното рочиште рече дека никогаш не кажал дека бил под тортура од ексдиректорот на Бирото за јавна безбедност, Љупчо
Македонија

Заев: Кажував се што знам за „Монструм“, за да се дојде побрзо до вистината

Кристијан Ландов
Aдвокатот Насер Рауфи одбрана на обвинетите за случајот „Монструм“, односно за петкратното убиство кај Смилковско Езеро во 2012 година, го испрашуваше доскорешниот премиер Зоран Заев
Видео Македонија

(ВИДЕО) Заев сведочи во „Монструм“: Бомбите за случајот ги предадов во СЈО

Кристијан Ландов
Доскорешниот премиер и лидер на СДСМ Зоран Заев, на барање на родителите на убиените момчиња кај Смилковско езеро во април 2012 година, денеска се појави
Македонија

„ТНТ“ засега продолжува, поротничката останува

Кристијан Ландов
Поротничката Лилјана Ивановска-Кочковска ќе биде дел од судечкиот совет и на следното рочиште за случајот „ТНТ“, кое е закажано за 17 јануари. За нејзиниот мандат,