sudenje

Македонија

Рочиштето за тепањето на Пендиков одложено поради штрајкот на судската администрација

А1он
Не се одржа денешното рочиште против охриѓанецот Илија Спасески, кој е обвинет за тепање на секретарот на бугарскиот клуб „Цар Борис“, Христијан Пендиков, кој по
Македонија

Во завршните зборови Стефанова ќе каже дека застарело делото „злосторничко здружување“ во „Титаник“

Сведочења и ниту збор за измените во Кривичниот законик, вака тече денешното рочиште за предметот „Титаник“, во кој меѓу обвинетите се експремиерот Никола Груевски и
Македонија

По 3,5 години затвор за Исмет Гури и Ејуп Алими од ДУИ во повтореното судење за „Титаник 3“

Орце Костов
По три години и шест месеци затвор добија Исмет Гури и Ејуп Алими од ДУИ и во повтореното судење за „Титаник 3“ денеска во Основниот
Македонија

Илија Спасески има воспаление на вените, Судот одби да му го врати пасошот за да се лекува во странство

Орце Костов
Судскиот процец против охриѓанецот Илија Спасески, обвинет за тепањето на сограѓанинот Христијан Пендиков, се одложи по вторпат откако тој не се појави на рочиштето во
Македонија

Пендиков во Судот во Охрид ќе ја раскаже својата верзија за претепувањето, а исказ ќе дадат и лекари од Брзата помош

Орце Костов
Денеска во судот во Охрид ќе продолжи случајот против Илија Спасески, обвинет за претепувањето на Христијан Пендиков кој треба да го даде првиот исказ во
Македонија

Осуден во „Софтвери“ ја запроси девојката во судница: „Прекрасен момент, нека ви е со среќа“, им честиташе судијката

Орце Костов
Даниел Станчев, четвртообвинетиот во случајот „Софтвери“, ја запроси обвинетата Ирена Ивановска после изрекувањето на пресудите во случајот откако обвинителката побара притвор за него затоа што
Свет

Убиецот на 10 Афроамериканци во САД доби доживотен затвор, член на семејството на убиениот се обиде да го нападне

А1он
Млад приврзаник на идеологијата на белата надмоќ над црното население денеска е осуден на доживотен затвор без можност за условно ослободување за убиството на десет
Свет

Во САД почна судењето за контроверзниот случај со убиството на Џорџ Флојд

А1он
Во американскиот град Минеаполис денеска почна судењето на поранешниот полицаец Дерек Шовин, кој е обвинет за убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд. За време на првиот
Регион

Продолжува рочиштето за казните на членовите на Златна зора, пред судот повторно закажани протести

А1он
Судот во Атина, денеска се очекува да ги соопшти одлуките околу барањата на адвокатите за олеснителните околности и ублажувањето на казните, а потоа да започне
Македонија

Апелација го одби барањето на Панчевски за изземање на Велешкиот суд

А1он
Апелацискиот суд Скопје го отфрли барањето на поранешниот претседател на скопскиот Кривичен суд, Владимир Панчевски, за изземање на Велешкиот суд и префрлување на предметот во