spanski skali

Македонија

Одложено судењето за „Шпански скали“, следното рочиште во јануари

А1он
Судењето за случајот „Шпански скали” се одложува за 18 јануари 2022 година поради повреда на првобвинетиот, поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески. Судијката
Македонија

Изведени материјални докази во предметот ,,Шпански скали”

А1он
Материјални докази против обвинетите во предметот „Шпански скали” врз кои Обвинителството го темели обвинението, а се однесуваат на злоупотребата на службената должност за договори за
Македонија

Судијката Јанчулевска Михаиловска ќе го води судењето за „Шпански Скали”

А1он
Согласно бројот на активни предмети во работа во одделите на Основниот кривичен суд Скопје, како и во Одделението за организиран криминал и корупција, како и
Македонија

Општина Центар ја активираше банкарската гаранција за изградбата на „Шпански скали“

А1он
Општина Центар ја активираше банкарска гаранција за изградбата на Шпански скали со која во општинскиот буџет се вратени 6.169.500 денари, односно околу 100.000 евра. -Согласно
Македонија

Изнесени докази од обвинителството за предметот „Шпански скали“, судењето продолжува на 11 мај

А1он
Докази во кои од страна на обвинетите во предметот „Шпански скали” се потпишани документи, врз кои обвинителството го темели обвинението, а се однесуваат на злоупотребата
Македонија

Со изведување на докази од обвинителство продолжува судењето за предметот „Шпански скали“

А1он
Со изведување на докази од обвинителството, во Основниот кривичен суд Скопје, денеска продолжува судењето за предметот „Шпански скали“ во кој се обвинети поранешниот министер за
Македонија

Одложено судењето за ,,Шпански скали”, ново рочиште на 6 април

А1он
Рочиште за судскиот предмет„Шпански скали” кое требаше да се одржи денеска е одложено заради изолација на еден од обвинетите. Следното рочиште за овој случај е
Македонија

Кривичен суд: „Таргет-Тврдина” беше приоритетен предмет пред случајот „Шпански скали”

А1он
Враќањето на почеток на судењето за случајот „Шпански скали”, односно протокот од 90 дена од последното одржано рочиште за овој предмет се надоврзува со одлуката
Македонија

Шпанските скали нема да се градат, но за да си го врати земјиштето, Центар ќе чека одлука на судот

Маја Илиевска-Пачемска
Откако вчера Второстепената комисија по вторпат потврди дека одобрението за градење на „Шпанските скали“ на Плоштадот во Скопје е ништовно, градоначалникот на Општина Центар Саша